Jestliže po procházce na svém těle objevíte přisáté klíště, měli byste ho okamžitě odstranit. Zjistěte, jaký způsob je nejšetrnější a pomůže vám snížit riziko případného onemocnění.
Klíšťata se v české přírodě vyskytují vcelku hojně (zejména v posledních letech). Tito pavoukovci žijí parazitickým způsobem života, přičemž se živí krví svého hostitele. Nejběžnějším zástupcem je v tuzemsku klíště obecné (Ixodes ricinus), které se nejčastěji vyskytuje na březích rybníků a řek, na okrajích lesních cest a všude tam, kde je tráva vyšší než 20 centimetrů. Největší riziko představují po kousnutí klíštětem choroby, které přenáší. Abyste minimalizovali riziko onemocnění, dodržujte doporučený postup při jeho odstraňování.
Přisáté klíště odstraňte co nejdříve
Kontaktu s klíštětem se zpravidla nedokážete vyvarovat. Je tomu jednak proto, že se tito parazité v České republice vyskytují ve stále větším počtu, a jednak je jejich sezóna povážlivě dlouhá. První klíšťata začínají být aktivní již na přelomu března a dubna, respektive ve chvíli, kdy venkovní teplota stabilně přesahuje 5 °C. Jejich aktivita poté opadá až s nástupem další zimy čili někdy na přelomu října a listopadu. V případě, že na sobě po příchodu z příjemné procházky objevíte přisáté klíště, měli byste ihned jednat.
Samotné přisátí klíštěte je bezbolestné, což je způsobeno anestetickými látkami obsaženými v jejich slinách. Ovšem po jejich odstranění může místo, kde bylo klíště zakousnuté, zrudnout, pálit, svědit, bolet či zhnisat. Jednou z příčin může být nesprávné odstranění parazita, jiným důvodem zase rozvíjející se onemocnění. Klíšťata totiž přenáší boreliózu, klíšťovou encefalitidu či ricketsiózu. V každém případě je nutné odstranit klíště co nejdříve – minimalizujete tím riziko přenosu patogenů.
K jeho odstranění zvolte správný způsob
Pro snížení rizika druhotné infekce či přenosu nemoci je důležité při odstraňování přisátého klíštěte dodržovat několik zásad. První z nich zní: zakousnuté klíště v žádném případě nepotírejte tukem, olejem, alkoholem ani žádnou jinou látkou. Pokud byste to udělali, riskujete, že se klíště vyzvrátí do rány, což zvýší pravděpodobnost infekce. To stejné platí o pokusech o jeho vypalování, mrazení, ale i sevření mezi nehty.
Na správné odstranění pavoukovce byste tedy měli vždy použít výhradně speciální pinzetu. Poté, co klíště s pomocí pinzety odstraníte, nezapomeňte ránu vydezinfikovat. V případě, že by v ní zůstala kusadla (lidově označované jako hlavička klíštěte, ačkoliv klíště hlavu nemá), nepanikařte. Rána se za nějaký čas zahojí sama. Jakmile budete mít klíště odstraněné, můžete ho pro vlastní klid odeslat do specializované laboratoře a zjistit, zda nebylo infikované.
V opačném případě byste se měli sledovat po dobu alespoň 4 týdnů. Zpozornět byste měli v případě, kdybyste zaznamenali náhlé ztuhnutí krku, horečku, zarudnutí v okolí místa přisátí, bolesti kloubů a svalů, nepravidelný srdeční rytmus či zvětšené lymfatické uzliny. Při těchto příznacích je nejvhodnějším řešením navštívit lékaře a poradit se s ním na dalším postupu.
Zdroj: Onet