Otec s Alzheimerovou chorobou poprvé po 4 letech poznal svého syna Davida a řekl mu „Miluji Tě“

Fotografie: PickPik

Otec s Alzheimerovou chorobou po letech řekl synovi, že ho miluje. Syna v tom okamžiku naplnil pocit štěstí a radosti z toho, že byl otcem poznán.

Když byla Waynovi diagnostikována Alzheimerova choroba, celá jeho rodina dostala strach, jak to bude probíhat. Nemoc bohužel postupovala rychle. Wayn nebyl schopen rozpoznat část dne, spoustu věcí si nepamatoval a sám od sebe chodil na procházky a začal bloudit. Nemoc se přestala rozvíjet ve chvíli, kdy již nerozpoznával ostatní členy rodiny. Čtyři roky se o něj rodina střídavě starala, aby se měl co nejlépe. Nejhůř na tom byl jeho syn David, kterého psychicky deptalo, že ho nepoznává jeho vlastní otec. Pak ale přišel zásadní zlom.

Otec poznal syna

Po čtyřech letech ho Wayn poznal a řekl: „Miluji tě.“ Stalo se tak v den, kdy se David přišel o nemocného otce postarat. Když vstoupil do místnosti, krátce vedl rozhovor se svou sestrou, která již byla na odchodu. Jejich matka šla uvařit večeři a David se šel o otce postarat. Zeptal se ho, zda je schopen se postavit. Wayn se skutečně postavil a David se ho zeptal, jestli ho může obejmout. Jeho otec souhlasil a vtom vyřkl ta dvě magická slova. David byl okamžitě v rozpacích z toho, že ho jeho otec poznal a co mu řekl.

Celou situaci měla Davidova sestra natočenou a musela ji zveřejnit. I ona sama uronila nad touto úžasnou situací slzu, bylo to nesmírně dojemné. Muž zveřejnil záběr na sociálních sítích, kde video okomentoval slovy: Poprvé za čtyři roky mi řekl slova ‚Miluji tě‘. Tyto malé výbuchy jasnosti jsou největší dary.“ Lidé mu začali gratulovat. Jsou si totiž sami vědomi toho, jak to může být náročné, je-li blízký člověk v takovémto zdravotním stavu. „Tento okamžik si již budete navždy pamatovat,“ píše jedna uživatelka.

Muž se odmítá vzdát

Ale tato nemoc nepostihuje jen starší lidi. U mladších ročníků je velmi nepravděpodobná a ojedinělá, ale i přes to se pár jedinců najde. Jedním z nich je i student Ron Robert. Po tom, co mu byla tato nemoc diagnostikována, se odmítl vzdát svého běžného života. Chtěl se překonat, a proto se zapsal na studium na univerzitě. Vybral si tříletý program Bachelor of Arts na King’s University College v Londýně. Během závěrečné ceremonie mu jeho spolužáci i profesoři ve stoje tleskali. On se marně snažil zabránit slzám, byl dojatý.

V rozhovoru pro CTV News prohlásil: „V raném věku mě vždy učili, že mozek je nejmocnější nástroj, který máme v těle. Proto jsem šel studovat, abych ovládnul svůj mozek.“ Mnoha lidem dodal odvahu, aby i oni šli za svými sny, přestože mají různá onemocnění. Ron se snaží lidem dokázat, že i s Alzheimerovou chorobou se dá vést plnohodnotný život. „I když je moje krátkodobá paměť hrozná, dlouhodobá paměť moc ovlivněna nebyla a vlastně se zlepšila,“ řekl v rozhovoru pro CTV News. Momentálně má v plánu pokračovat ve studiu.

Nemocní se nevzdávají

Nemoc si člověk nevybere, musí doufat, že ho nepostihne. A když mu je něco takového diagnostikováno, musí se naučit s tím poprat. Nemocní lidé se totiž nikdy nevzdávají. Každý to dělá po svém. Tak či onak, lidé budou takového člověka obdivovat za jeho vnitřní sílu, že bojuje a snaží se žít vlastním životem. Hlava totiž ovládá celé tělo a je neskutečně silná. A pokud člověk porazí svou hlavu, je schopen všeho.

Zdroj: Scoop

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]