Žirafa bez skvrn se naposledy narodila před více než 50 lety. V americké ZOO teď mají vzácný přířůstek

Fotografie: Maciej Opaliński / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Na světě je možné všechno. Důkazem je např. i to, že se v americké zoo narodilo mládě žirafy bez skvrn. Ředitel parku chce jeho příběh využít pro šíření povědomí o ohroženosti tohoto druhu.

Žirafa bez skvrn? Kdo to kdy viděl. Faktem je, že to opravdu skoro nikdo nikdy neviděl, protože se jedná o skutečně vzácný úkaz. Není však nemožný. Jak se ukázalo, zoo v Tennessee jednu takovou žirafu má. Dne 31. července letošního roku se v Brights ZOO narodilo mládě žirafy s hnědou hladkou srstí bez skvrn. Pozoruhodný přírůstek do zvířecí rodiny přilákal nejen návštěvníky, ale i odborníky. Po pečlivém bádání se totiž zjistilo, že taková anomálie je zřejmě jediná na světě.

Žirafa bez skvrn láká návštěvníky

Ředitel zoo David Bright si moc dobře uvědomuje, jakou zodpovědnost nyní jeho zoo nese. Poslední takový případ se totiž objevil před více než 50 lety v Tokiu v ZOO Ueno. V roce 1972 se zde narodila žirafa bez charakteristického zbarvení, tedy bez hnědých a oranžových skvrn, jež jsou pro žirafy typické a slouží jako maskování v jejich přirozeném prostředí. Japonská žirafa byla pojmenována Toshiko.

Nyní se další objevila právě v Tennessee. Jedinečnost tohoto mláděte se Bright rozhodl využít ve prospěch zoo a zveřejnil jeho příběh k navýšení návštěvnosti zoologické zahrady. Zisk je však až druhotný. Bright se snaží zvýšit povědomí o nebezpečí, jemuž může tento druh čelit. „Celosvětovou pozornost, kterou upoutalo žirafí mládě bez skvrn, vrhlo světlo na ochranu žiraf. Divoká populace se pomalu, ale jistě blíží k vyhynutí. Mluvíme zde o poklesu 40 % za posledních 30 let,“ uvedl Bright.

Lékaři tvrdili, že simuluje. 12letý chlapec zůstal kvůli trestuhodnému pochybení nemocnice paralyzovaný

 

Žirafy se v roce 2018 staly ohroženým druhem

Žirafy byly v roce 2018 prohlášeny za ohrožený druh, čehož si je Bright moc dobře vědom. Příběh žirafího mláděte tak chce použít pro zesílení iniciativy na ochranu žiraf. Aby se informace dostala do co nejširšího okruhu veřejnosti, vyhlásil Bright soutěž, do níž se mohl zapojit každý. Mladá žirafa ještě stále nemá žádné jméno a bylo právě na veřejnosti, aby ho vybrala. Hlasovat bylo možné do 4. září 2023. V nejbližších dnech tedy můžeme očekávat vyhlášení vítězného jména.

Zdroj: Inspired Stories

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]