Nadýchaný kynutý moučník se po namočení v rumovém sirupu takřka rozplyne na jazyku. Navíc ho díky variabilní náplni snadno upravíte na míru ročním obdobím.
Savarin je příkladem vynikajícího kynutého dezertu, který snadno přizpůsobíte své aktuální chuti či ročnímu období – v létě se kupříkladu typicky plní šlehačkou a macerovaným sezónním ovocem. Pro jeho přípravu můžete použít jak speciální formu, tak například formu na bábovku. Ideálně zvolte takovou, která má dutý střed, do něhož se později vkládá náplň. Jestliže nemáte k dispozici žádnou formu, nezouvejte, dezert jednoduše rozříznete a náplň vložíte mezi jeho poloviny.
Ingredience potřebné pro přípravu dezertu:
Na těsto si připravte:
- 300 gramů hladké mouky
- 15 gramů čerstvého droždí
- 125 mililitrů teplého mléka
- 1 polévková lžíce cukru krupice
- ½ čajové lžičky vanilkového extraktu
- 1 vejce velikosti M
- špetka soli
- olej dle potřeby
Na sirup budete potřebovat:
- 2 litry studené vody
- 800 gramů cukru krupice
- 100 mililitrů rumu
Na ozdobu hotového dezertu:
- 100 gramů džemu
- 600 gramů šlehačky
Postup přípravy dezertu krok za krokem:
V prvním korku přípravy si ze všeho nejdříve připravte kvásek. V menší misce odměřte mléko, které mírně ohřejte. Do mléka přidejte polévkovou lžíci cukru krupice a promíchejte. Do směsi následně rozdrobte čerstvé droždí a nechte na teplém místě asi 10-15 minut kynout. Mezitím ve větší míse prošlehejte jedno celé vejce, přidejte k němu špetku soli, půl čajové lžičky vanilkového extraktu a polévkovou lžíci oleje.
Až bude kvásek vzešlý, přelijte ho k ostatním surovinám do větší mísy a vše lehce promíchejte. Následně do mísy začněte po částech sypat prosátou hladkou mouku. Výsledné těsto by mělo být vláčné, hladké a kompaktní. (Vyvarujte se používání bezlepkové mouky, lepek totiž v savarinu funguje jako pojidlo. Při jeho závěrečném namáčení v sirupu je to právě lepek, který brání tomu, aby se dezert rozpadl.) Hotové těsto překryjte utěrkou a nechte na teplém místě asi půl druhé hodiny vykynout.
V dalším kroku přípravy si nachystejte pečicí plech, který vyložte pečicím papírem. Z nakynulého těsta následně odebírejte menší množství tak, aby se vám vešlo do dlaně a tvarujte z něj kuličky. Ty skládejte vedle sebe (samozřejmě s rozestupy) na připravený plech. Až budete mít všechny kuličky hotové, nechte je ještě jednou vykynout. Tentokrát bude těsto kynout asi čtyřicet minut. Vykynulé kuličky pečte v troubě předehřáté na 200 °C po dobu deseti minut.
V případě, že jste zvolili nějakou formu (na bábovku, na savarine), Si místo plechu nachystejte vál, který posypte trochou mouky. Na vál vyklepněte celé těsto, lehce ho posolte a prohněťte. Následně připravenou formu vymažte máslem a těsto do ní rovnoměrně rozprostřete. Neuhlazujte jeho povrch – uhladí se sám během kynutí. (Formu naplňte maximálně do poloviny) Formu s těstem ničím nepřekrývejte a nechte savarin asi 1 až 2 hodiny kynout. Pečte 30 minut v troubě předehřáté na 190 °C.
Dezert v sirupu máčejte těsně před podáváním
Upečený korpus (buď ve formě kuliček nebo ve velké bábovkové formě) namáčejte v sirupu několik hodin před podáváním. Myslete na to, že musí být ještě vlažný, a že do něj zespodu musíte udělat špejlí dírku (dírky v případě, že jste ho pekli ve formě na bábovku). Sirup připravíte následovně: do vody nasypejte cukr a na mírném plamenu zahřívejte tak dlouho, dokud se všechen nerozpustí. Poté do sirupu nalijte rum. Vzniklým sirupem přelijte korpus, který jste umístili do větší mísy.
Korpus nechte stát v sirupu přibližně po dobu třiceti minut. Poté korpus vyndejte a položte ho na mřížku obráceně, než byl namočený v sirupu. (Kuličky máčejte kratší dobu – jsou výrazně menší.) Hotový a sirupem nasáklý korpus potřete džemem a do jeho středu nandejte šlehačku – v případě kuliček je rozřízněte a šlehačku vložte mezi obě poloviny. Dezert ihned podávejte. Pro zajímavější chuť můžete šlehačku doplnit ještě ovocem.