Babičky mají zásadní roli v životě svých vnoučat i když si to matky nerady připouštějí

Fotografie: Freepik

Babičky jsou při vývoji svých vnoučat zásadní. Tento vývoj je o to více posílen zvláštním poutem, které váže dítě ke svému prarodiči. V dnešní době se ovšem tento vztah dětem příliš nedostává.

Dnešní doba je v mnoha ohledech zvláštní. Rodiny a jejich hodnoty se hodně změnily. Babičky již nejsou pro děti samozřejmostí a příliš se s nimi nevidí. Tempo života je nyní mnohem hektičtější než kdy jindy, a to nutně ovlivňuje i rodinu. Přesto existuje mnoho důležitých důvodů, proč jsou prarodiče v životě jejich vnoučat nepostradatelní.

Fotografie: Freepik

Z důvodu hektického životního stylu a potřeby vybudovat si kariéru před příchodem dětí, na to hodně lidí čeká. Malé děti se proto rodí mnohem starším rodičům, než jak tomu bylo před 20 nebo 30 lety.

Dnes ženy často čekají až téměř do věku 40 let, než mají prvního potomka. To ovšem zákonitě znamená, že jejich rodiče jsou hodně staří nebo jsou již po smrti. To je dalším důvodem, proč dnes příliš malých dětí nemá dostatečný nebo dokonce žádný kontakt s prarodiči.

Přítomnost babičky je zdrojem zvláštních okamžiků

Vývoj vnoučat je přítomností jejich babiček posílen flexibilitou, která je odlišuje od rodičů. Ve skutečnosti je mnohem více přítomné, protože již není v aktivním životě (alespoň v některých případech). A to je jeden z důvodů, proč děti tráví víkendy a prázdniny doma.

Vztah mezi nimi se tedy často odehrává v kontextu relaxace a volného času. Smysluplnějšími slovy jsou děti jednoduše odpojeny od každodenního života a rutiny a mají pocit, že jsou v bezpečném a příjemném útočišti.

Fotografie: Freepik

Maminky maminek mají navíc spoustu rodičovských zkušeností. Ve srovnání s rodiči mají větší perspektivu a jsou lepší během jednání v obtížných nebo konfliktních situacích.

Vzhledem k tomu, že nemají roli rodiče, nemusí být panovační nebo soudní. Ve výsledku jsou obecně mnohem tolerantnější než rodiče, což děti ocení. Není divu, že jsme s nimi jako děti velice rádi trávili čas.

Fotografie: Freepik

Jejich vztah je jedinečný

Zvyk zavedený ve vztahu dítěte s prarodiči přispívá k výjimečným okamžikům. Bez ohledu na to, zda je čas strávený nějakou činností nebo jen doma, dítě získává jedinečné vzpomínky, na které bude později s láskou vzpomínat. Zvědavé děti se ze svých zkušeností učí důležité životní lekce, ze kterých mohou těžit během celého svého života.

Navíc na tento čas budou zaručeně vzpomínat i v dospělosti a budou jistě vděční, že měli příležitost tento jedinečný vztah zažít. Pokud tedy máte možnost, neodpírejte jim tento čas, který je pro jejich vývoj tak podstatný.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]