Se zájemci o hypotéku se v Česku roztrhl pytel. Předpověď odborníků zaskočila celý národ

Fotografie: Depositphotos

Hypotéky a ceny nemovitostí, dvě silně spjatá témata, která Češi řeší při cestě za vysněným vlastním bydlením.

Našetřit si na vlastní bydlení z úspor v dnešní době téměř nepřipadá v úvahu. A právě proto spolu hypotéky a nemovitosti jako takové souvisí – jedno ovlivňuje druhé. Jak ale ukazují predikce, ne vždycky úplně pozitivně.

Život v nájmu, nebo jít do vlastního?

Češi obecně platí za „majetnické“, míněno z hlediska bydlení. Podle webu AVČR jich žije přibližně čtvrtina v nájmu, často to není ale jejich dobrovolné rozhodnutí. I z tohoto počtu by se ráda více než polovina vymanila a splnila si sen o vlastním bydlení. Jeho pořízení ale s sebou nese mnoho otázek, z nichž ta hlavní je – kde na něco takového vzít finance?

Portál E15 uvádí jako nejohroženější skupinu populace mladé lidi, neboť právě ti se dostávají do těžké pozice. Vlastní bydlení je drahé, podle odhadů by na něj běžný Čech šetřil asi 15 let. A proto přichází nutnost dlouholetého zadlužení v podobě hypotéky. I ta však pro mladé představuje zátěž, kterou musí řešit pomocí ze strany své rodiny.

MPSV zveřejnilo první odhady ohledně zvyšování důchodů. Tato změna rozdělila Česko na 2 tábory

Nízká hypotéka, vysoká cena nemovitosti

S hypotékou rovněž souvisí otázka, kdy je ten vhodný čas si ji vzít a kdy pak koupit vysněný dům. Podle ekonoma Roberta Jahody, jak ho cituje TN, by to mohl být právě letošní rok 2024. A že se tímto směrem už někteří lidé vydali ,naznačují informace od bank, které za duben 2024 poskytly hypotéky v rekordní výši 3,6 miliardy korun. Jedná se tak zhruba o pětinu více hypoték než v předchozím měsíci.

byt dům zahrada
Fotografie: Pixabay

Trh na zvýšený zájem klientů reaguje a dle předpovědi pana Jahody by tak za následující rok úroková sazba hypoték, která je nyní cca 5%, mohla klesnout o další 1,2 %. Právě tato pozitivní zpráva nicméně zřejmě tvrdě dopadne na ceny nemovitostí, ta se bude s nejvyšší pravděpodobností zvyšovat. A to možná až o 15 %. Řešení této otázky se ale lze i vyhnout, tedy za předpokladu, že fandíte alternativnímu bydlení jako jistá osmičlenná rodina bydlící v přestavěném autobusu, o které jsme psali na SvětKreativity.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*