Farmářský styl bydlení v paneláku? Ano, jde to a nevypadá to vůbec špatně

Farmářský styl bydlení je oblíbený zejména u chalupářů. Ovšem pokud patří k vašim oblíbeným stylům a žádnou chalupu nemáte, nesmutněte. Tento styl si můžete dopřát i tehdy, bydlíte-li v bytě paneláku. Pro tento styl je typické použití dřeva. Pokud vám finanční rozpočet dovolí a máte ty možnosti, pak krásu a kouzlo dřeva nic nenahradí. V opačném případě existuje možnost pořídit si imitaci dřeva.

Ať už prostřednictvím polystyrenových bloků či trámů, co vypadají velice realisticky, až po podlahové krytiny dokonale imitující dřevo či dlažbu. Představa bydlení s poklidnou venkovskou atmosférou a výhledem na rozkvetlou zahradu a pasoucí se krávy či koně je lákavá. Ne každý má však tyto možnosti. Naštěstí lze trochu tohoto kouzla přenést i do městského bytu.

Dřevo

Jak už jsme zmínili, klíčem k farmářskému stylu bydlení je dřevo. Pokud se vám nechce investovat příliš moc peněz do změny, zvolte nábytek z dýhy nebo lamina, který je podstatně levnější. Službu udělá úplně stejnou. Namísto dřevěného stolu zkuste ten obyčejný přikrýt ubrusem v imitaci dřeva. Není to sice totéž, ale rozhodně to atmosféru změní. 

Otevřené police

Police nabízí dostatek úložného místa a mimo to se stanou vítanou ozdobou, ať už se rozhodnete umístit je do kuchyně, obýváku, koupelny či předsíně. Pro tento styl se hodí opět masivní dřevěné police s kováním a háky.

Cihla nebo kámen

Dalším typickým prvkem pro tento styl je cihla či kamenné obklady. Opět si celou práci můžete zjednodušit tím, že použijete levnější varianty v imitacích nebo dokonce tapetu. Ačkoli je farmářský styl surový a neotesaný, dokáže vytvořit velice příjemné a harmonické prostředí.

Fotografie: Homebnc

Masivní dřez či umývadlo

Dřez nebo umývadlo v tomto stylu může být z keramiky, dřeva, betonu. Opět záleží na vás, jak daleko chcete zajít a jak moc hodláte do přeměny interiéru investovat. Nemalou roli mimo dřezu hraje i vodovodní baterie – lépe řečeno její vzhled.

Posuvné dveře

Posuvné dveře jsou velmi praktické, dokáží v interiéru ušetřit mnoho místa, ale můžete se také díky nim dočkat kýžené atmosféry. Farmářského ducha mají v sobě dveře z rustikálního dřeva s černým kováním (dveře typu stodola). Stanou se bezpochyby atraktivním zpestřením.

Osvětlení

Ne intenzita osvětlení, ale vzhled svítidel dokáže prostor změnit k nepoznání. Kvalita osvětlení je bezesporu také důležitá, klíčovým faktorem pro vytvoření farmářského stylu jsou však kovové lampy, lucerny, kde i koroze není na škodu – tedy uměle vytvořený dojem opotřebovaného svítidla.

Fotografie: Homebnc

Juta, vlna, sisal

Rozhodně si nezapomeňte pořídit nějaký přírodní koberec a další doplňky z vlny, sisalu či juty. Mimo trvanlivosti oceníte i jemné a tlumené tóny, které se hodí úplně všude a dobře se kombinují s čímkoli.

Příroda

V rámci farmářského stylu hraje prim příroda. Možná z okna neuvidíte pasoucí se krávy na louce, ale zaparkovaná auta. O to více dbejte, aby bylo doma dostatek přírody, zeleně. K dekorování použijte klidně ovoce, zeleninu, ale i kytici obilí, proutěné koše a dostatek pokojových rostlin.

Úvodní Fotografie: Pixabay