Česnek patří mezi vůbec nejzdravější potraviny a díky jedinečnému složení je výborným pomocníkem v boji proti nejrůznějším zdravotním problémům. Vyniká zejména svými antibakteriálními, protiplísňovými a antivirovými účinky, zároveň je i velmi účinným stimulantem imunitního systému.
Ne nadarmo se mu někdy mezi lidmi přezdívá „ruský penicilín“. Mnoho lidí ale neví, že pravidelná konzumace česneku má blahodárný vliv také na naše srdce, cévy i pleť.
Co se ukrývá ve stroužcích česneku?
Česnek je přirozeně bohatým zdrojem rozmanitých vitamínů a minerálů, zejména pak vitamínů B, C, E, hořčíku, draslíku či selenu. Základní látkou, které česnek vděčí za většinu svých léčebných vlastností, je tak zvaný alicin.
Alicin je silným přírodním antibiotikem, které je velmi účinné proti nejrůznějším parazitům, kvasinkám, virům či plísním. Alicin působí i proti velmi odolným infekcím, jako jsou streptokokové či helikobakter pylori. Zajímavé je, že alicin v česneku vzniká až následkem jeho porušení, tedy například rozkrojením, rozkousnutím či slisováním.
Nejlepší je česnek konzumovat v syrovém stavu, neboť tepelnou úpravou některé své léčivé složky bohužel ztrácí. Pokud máte obavu z následného zápachu z úst, existuje několik způsobů, jak tento zápach neutralizovat. Jedním z nich je vypití malého množství mléka, které před polknutím chvíli ponecháte v ústech. Pomoci může také rozžvýkání listů máty či petrželky.
Jak česnekem posílit imunitu?
Nejznámější jsou především preventivní účinky česneku před nachlazením a chřipkou, které souvisejí s tím, že česnek posiluje naši obranyschopnost, v kombinaci s jeho skvělými antibakteriálními a antivirovými účinky.
Z tohoto důvodu se doporučuje zvýšená konzumace česneku především na podzim a v zimě. V poslední době se objevily také studie potvrzující pozitivní účinky konzumace česneku v souvislosti s onkologickými onemocněními, konzumace česneku se tak doporučuje jako doplněk léčby, neboť látky, které česnek obsahuje, pomáhají zabíjet rakovinné buňky a zabraňují šíření rakoviny.
Jak česnek prospívá našemu srdci či pleti?
Česnek se rovněž často doporučuje také jako určitá forma prevence proti nejrůznějších kardiovaskulárním chorobám, infarktu i mrtvici. Odborné studie totiž prokázaly, že poměrně významně snižuje riziko tak zvané aterosklerózy, snižuje totiž lepkavost krevních destiček a zároveň ředí krev, čímž minimalizuje pravděpodobnost tvorby krevních sraženin.
V neposlední řadě má česnek také pozitivní vliv na hladinu škodlivého cholesterolu v krvi a vysoký tlak. V souvislosti se svými protizánětlivými účinky se česnek používá i při různých kožních problémech, například k léčbě akné, bradavic a kuřích ok. V těchto případech si stačí jednoduše postižená místa na noc potírat česnekem, dokud problém úplně nezmizí.