Chlapec s Downovým syndromem se vystavuje život ohrožujícímu činu a vrhá se do moře. Důvod se šíří jako požár

Fotografie: Depositphotos

Od malička plaval. Když jednoho dne na pláži uslyšel křik topících se dívek, neváhal a připlaval jim na pomoc. Teď ho oslavují jako hrdinu.

V drama se proměnil jeden letní den na italské pláži. Valerio Catoia zde s otcem a sestrou trávili příjemné odpoledne. Náhle zaslechli křik dvou dívek, které strhlo moře, a ty se kvůli spodním proudům nemohly dostat na břeh. Ze zoufalství už jen křičely a mávaly rukama. Otec i Valerio se bez váhání vrhli do moře a obě dívky zachránili před utonutím.

Plave už od malička

Valerio plave už od svých tří let. Jeho rodiče si byli vědomi toho, že jeho diagnóza ho předurčuje k určitým potížím, kterými může trpět. Je to například obezita, ale i hypermobilita kloubů a nižší vzrůst. Zvolili tedy pro Valeria plavání, jakožto koníček, který mu pomůže korigovat fyzická omezení, pomůže mu se svalovou koordinací a zároveň bude prevencí nadváhy.

Sedmnáctiletý Valerio je tedy v moři jako ryba ve vodě. Jeho zkušenosti s plaváním tak posloužily k záchraně života dívek. Celý incident se odehrál na pláži Sabaudia v Itálii. Děvčata ve věku 10 a 14 let byla v moři chycena spodními proudy a nedokázala se vlastními silami dostat na břeh. Začala tedy volat o pomoc a mávat rukama.

U dívek byli dřív než plavčíci

Pozorný otec Valeria si jich neštěstí všiml a spolu se synem se vrhli do moře a plavali dívkám na pomoc. Plavčíci nestihli na situaci včas zareagovat, a tak u nich byl Valerio s otcem dříve. Zatímco otec popadl starší dívku, Valerio se postaral o záchranu té mladší. Obě dívky, které se už sotva držely na hladině, pak bezpečně vytáhli na břeh.

Zpráva o záchraně dívek se rozšířila po celé Itálii a Valerio byl oslavován jako hrdina. Bývalý italský premiér Matteo Renzi pronesl na adresu Valeria, že Itálie může být hrdá na to, že má občany, jako je on. Hrdina byl odměněn i speciální medailí za hrdinský čin. Přestože byl delší dobu v centru pozornosti, nijak ho to osobně nezměnilo. Byla to pro něj věc, kterou by udělal každý.

I s postižením se dá žít kvalitní a prospěšný život

Valerio v plavání vyniká i na národní úrovni. Věnuje se paralympijským soutěžím a je pro lidi s Downovým syndromem velkou inspirací. Ostatním lidem tímto činem také naznačil, že i postižený člověk může být velkým přínosem pro společnost. Žít kvalitní život, reprezentovat svou zemi, a dokonce životy ostatních i zachraňovat.

Zdroj: Olhaquevideo