Cibulový obklad jako účinný pomocník v boji proti nachlazení a urputnému kašli. Připravit ho zvládne každý

Fotografie: Freepik

V zimním období je lidský organismus náchylnější k respiračním nemocem. Pokud přeci jen onemocníte, nemusíte kupovat drahé léky. Pomoci dokáže i obyčejná cibule v obkladu. Vyzkoušejte a přesvědčte se o její zázračné síle!

Jaké účinky má cibule na naše zdraví?

Cibule má silné protizánětlivé účinky. Rovněž je nabitá vitamínem C, proto je ideálním pomocníkem k posílení imunitního systému a k podpoření rekonvalescence při nemocech. Kromě jiného je považovaná za antioxidant, tudíž dokáže odstranit škodlivé látky z těla. Vhodná je i pro diabetiky, protože reguluje hladinu cukru v krvi.

Nutné je však zkonzumovat alespoň 100 gramů za den. V lidovém léčitelství je cibule velmi oblíbenou surovinou, která se používá k přípravě sirupů proti kašli nebo na vaření čajů k odhlenění.

Fotografie: Freepik

Jak si vyrobit cibulový obklad?

Než se pustíte do výroby obkladu, potřebujete zcela logicky cibuli (asi 1 až 2 ks) a také trochu kokosového oleje. Cibuli následně oloupejte, nasekejte na menší kousky a vložte do mixéru. Společně s povoleným olejem z kokosu vše rozmixujte na kaši a naneste doprostřed silnější gázy nebo plátna a přeložte.

Tkanina nesmí být příliš tenká, aby nedošlo k popálení pokožky cibulí. Nyní obklad položte na hrudník, dobře zafixujte třeba obinadlem a nechte působit několik hodin. Výrazně se vám uleví. Možné je obkládat cibulovou směsí i hrdlo.

Fotografie: Freepik

Jak předcházet chřipkovému onemocnění?

Abyste se vyvarovali onemocnění chřipky či jiné infekce, je důležité si pravidelně mýt ruce. Obzvlášť tehdy, pokud přijdete domů z práce, MHD apod. Čas od času také dezinfikujte předměty denní potřeby, jako je displej mobilu, myš u PC, nebo klávesnice. Zvýšenou hygienu pak vyžadují i jiné plochy, jako kliky, podlahy a vypínače světel. Zkrátka omývejte občas vše, čeho se doma dotýkáte nejčastěji.

Také se zaměřte na svůj jídelníček. Zařadit byste do něj měli více vitamínu C. Jezte tedy rajčata, papriky, citrony, jahody. Výborný pak bude i česnek v jakékoliv podobě.

Doplňujte i dostatek tekutin, ideálně pomocí bylinkových čajů a zeleninových šťáv. Hodit se bude i pravidelná konzumace horkých vývarů na oběd či večeři. Zapomínat byste neměli ani na svou psychický stav. Dostatečně tedy odpočívejte, eliminujte stres meditací či relaxací a radujte se ze života. Pozitivní naladění také významně ovlivní stav imunity.

Fotografie: Freepik

Recept na závěr: Připravte si léčivý cibulový čaj

Potřebovat budete na cibulový čaj tyto suroviny:

  • 2 bio citrony (chemicky neošetřené)
  • 1 větší cibuli
  • 2 až 3 lžíce medu
  • cca 500 ml vody

Cibuli si oloupejte a pokrájejte na půlměsíce. Poté si omyjte citrony a naplátkujte je. Obě suroviny vložte do hrnce, zakápněte medem, přelijte vodou a vařte asi deset až patnáct minut. Nakonec sceďte a popíjejte v případě, že vás trápí kašel. Hleny se dokonale uvolní a vy budete brzy fit.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]