Fibromyalgie unavuje a způsobuje bolesti kloubů: Souhrn příznaků k identifikaci

Fotografie: Richard Huber / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Fibromyalgie je nebezpečné onemocnění, které zasahuje především pohybový aparát a způsobuje nepříjemné bolesti. Rozpoznat ho můžete podle typických příznaků.

Fibromyalgie je nebezpečné onemocnění, které je charakterizováno rozsáhlou bolestí pohybového aparátu doprovázenou únavou, poruchami spánku, problémy s pamětí a emocionální nerovnováhou. Jeho příznaky se nejčastěji začínají projevovat po fyzickém úrazu, operaci, infekci nebo silném psychickém stresu – existují však také příklady, kdy se příznaky postupně hromadily v průběhu času bez jediné vyvolávající události. Proto je vhodné mít se pokaždé na pozoru a v případě jejich rozpoznání co nejdříve vyhledat pomoc, říká lékařka Nancy Carteron.

Bolesti svalů a kloubů a únava

Při rozvoji fibromyalgie může docházet k hluboké, ostré až bodavé bolesti, a to jak ve svalech, tak i šlachách a vazech v okolí kloubů. U některých lidí se může také objevovat ve vlnách, přičemž se objeví náhle a šíří se po celém těle. Stejně tak může vést toto nebezpečné onemocnění k neustálé únavě. Pokud se tedy často cítíte ospalí i přes to, že jste dobře odpočívali, raději se ujistěte, že je vaše zdraví v pořádku (obzvláště pokud tento příznak přetrvává delší týdny).

Poruchy spánku a nálady

Některé studie potvrdily, že u lidí s fibromyalgií dochází k neustálému přerušování mozkové činnosti, a to zejména během denní doby. Tento faktor však může vést k omezení doby strávené v hlubokém spánku, a ovlivnit tak kvalitu vašeho odpočinku. K problému může také přispívat bolest, kterou má toto onemocnění na svědomí. Dalším častým příznakem mohou být také poruchy nálady, a to až do takové míry, že pacient upadne do depresí nebo začne mít úzkostlivé poruchy.

Ranní ztuhlost, otoky a brnění končetin

Většina lidí s fibromyalgií pociťují po vstávání z postele a před zahájením dne silnou ztuhlost, a to zejména svalů a kloubů na zádech, rukou a nohou – v některých případech může tato bolest připomínat tu, kterou způsobuje artritida. Stejně tak mohou tento příznak doplňovat necitlivost, brnění a otoky. Ty se však objevují velmi náhodně a obvykle trvají pouze několik minut. V každém případě se však jedná o jasné známky toho, že si vaše tělo žádá vyšetření.

bolest kloubu
Fotografie: Unsplash

Syndrom neklidných nohou

Lidé s tímto nepříjemným onemocněním mohou také často trpět syndromem neklidných nohou, který se vyznačuje nekontrolovatelným nutkáním pohybovat nohama a chodidly. Tato neurologická porucha se navíc může objevovat zejména v období odpočinku a nečinnosti, takže pokud se při tom přistihnete, raději se nechte vyšetřit. Podobně se může fibromyalgie podepsat také na vašich zubech, protože způsobuje skřípání zubů, svalové kontrakce a pocit, že nedokážete usnout. Stejně tak můžete někdy pociťovat hučení v uších.

Další možné příznaky

Jelikož fibromyalgie stále není kompletně pochopena světem medicíny, existují i další možné příznaky, kterými se vás může vaše tělo snažit varovat před její přítomností. Patří mezi ně zejména:

  • reprodukční problémy, včetně ztráty libida, impotence a premenstruačního syndromu a menstruačních křečí,
  • srdeční problémy, včetně nepravidelného srdečního tepu, problémů s chlopněmi a bolesti podobné srdečnímu záchvatu,
  • poškození vlasů, kůže a nehtů, včetně extrémního ztuhnutí nehtů nebo výskytu rýh, oslabení kůže a zvýšení její náchylnosti k odření a vzniku jizev a vypadávání vlasů.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]