Už žádná urputná bolest zad. Ulevte si během několika minut pomocí jednoduchých cviků, které vás dají do pořádku

Fotografie: Freepik

Otravné bolesti zad bývají ve většině případech důsledkem nesprávné životosprávy. Zbavte se jich pomocí těchto domácích cviků.

Mírné, intenzivní, až ochromující bolesti zad pro nás mohou být v každodenním životě nepřítelem, který nám dává skutečně zabrat. Potíže ovšem ve většině případech vznikají z důvodu špatného držení těla nebo nesprávné životosprávy. Abyste si však od otravných bolestí zad co nejúčinněji ulevili, nemusíte do svého těla zbytečně cpát všemožné prášky – postačí vám tyto osvědčené domácí cviky, radí fyzioterapeut Daniel Bubnis.

Zdravá páteř je základ

To, jak je páteř pro naše tělo důležitá, by se dalo přirovnat k základům každé budovy – bez nich by totiž stavba na sto procent spadla. Pokud vás tedy trápí bolesti zad, pravděpodobně se bude příčina vzniku nacházet právě někde v okolí vaší páteře nebo přímo na ní. Abyste si tedy od problému účinně ulevili, či jste se před ním preventivně chránili, je důležité provádět určitá cvičení, která vám se správným držením vašeho těla pomohou. Toto jsou ta nejlepší z nich:

  • Cvičení 1: Jednou denně se po dobu 20 až 30 sekund snažte chodit po špičkách, abyste si protáhli a posílili šlachy. Toto cvičení pomalu, ale jistě uleví vašim zádům od bolesti a poskytne vám silnější oporu.
  • Cvičení 2: Jednoduchá protažení mohou někdy přinést vašemu tělu velkou úlevu. Každý den se proto posaďte na zem, překřižte nohy do tureckého sedu, vyrovnejte páteř a natáhněte ruce do stran, jako byste chtěli dlaněmi odstrčit vzduch. Tlačte co nejvíce vám to síly dovolí, a poté cvičení 6krát opakujte.
Fotografie: Freepik
  • Cvičení 3: Postavte se s mírně prohnutými koleny a na 3 sekundy pokrčte prsty u nohou. Následně vaše chodidla uvolněte a cvičení opakujte 10krát na každou nohu.
  • Cvičení 4: Připravte si tužku, postavte se s mírně pokrčenými koleny a položte si ji na špičku vašich chodidel. V této poloze vydržte několik sekund, a poté se opět uvolněte. Nejlepších výsledků dosáhnete, když cvičení 5krát zopakujete a budete jej provádět 2-3krát týdně.
  • Cvičení 5: Lehněte si na podlahu a zvedněte jednu nohu rovně nahoru. Po dobu 15 sekund provádějte krouživé pohyby kotníkem a poté nohy vyměňte. Toto cvičení vám pomůže zmírnit bolesti kyčlí, zad, kolen a procvičíte vaše kotníky.
Fotografie: Freepik
  • Cvičení 6: Postavte se čelem ke zdi a zvedněte jednu nohu. Jakmile je noha nahoře, pokrčte koleno a rozevřete nohu tak, aby svírala s tělem úhel 90 stupňů. Vydržte v poloze 30 sekund a cvičení opakujte i na druhou stranu. Pro nejlepší výsledky provádějte tento cvik 2krát denně.
  • Cvičení 7: Posaďte se na podlahu s nohama nataženýma před sebe, pokrčte levou nohu a položte ji pod pravé stehno v úrovni kolen. Postupně se předklánějte a po dobu několika sekund se snažte dotknout špiček nohou. Nikdy by vás během tohoto cvičení neměla páteř nesnesitelně bolet, takže pokud máte potíže, raději se tomuto cvičení vyvarujte. Jestli je ovšem vše v pořádku, opakujte jej s druhou nohou.
  • Cvičení 8: K poslednímu cvičení budete potřebovat tenisový míček. Ten položte na podlahu a pohybujte s ním chodidlem sem a tam. Vyměňte nohy a opakujte alespoň 3krát.
Fotografie: Freepik

Je důležité uvědomit si, že by vás tato cvičení nikdy neměla příliš bolet. Pokud tomu tak je, raději se jim vyhněte a zamiřte rovnou k fyzioterapeutovi, neboť problém může být mnohem horší, než se zdá. Dalším skvělým pomocníkem s bolestmi zad je jóga, proto neváhejte kontaktovat osvědčenou lektorku a začít pravidelně navštěvovat lekce.

Zdroj: Healthline, Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]