Domácí osvěžovače vzduchu jsou levné a účinné. Dopřejte si dokonalou aromaterapii s přírodními produkty

Fotografie: Getty Images

Čas od času používá osvěžovače vzduchu každá domácnost. Příjemně totiž provoní interiér a také zklidní mysl. Nejoblíbenějšími vůněmi bývají citrusy a levandule. Abyste si dopřáli kvalitní aromaterapii ve své obydlí, nemusíte utrácet za předražené výrobky v drogériích. Vše jde daleko levněji a jednodušeji.

Skvělé tipy na přírodní osvěžovače vzduchu

Grapefruitový osvěžovač vzduchu

Na ten potřebujete 1 ks grapefruitu, cca 12 ks hřebíčku a kancelářskou svorku na papír. Nyní si ovoce oloupejte, ale nejprve kůru nařízněte na stejně velké dílky. Ty vcelku odloupněte. Tři plátky si pak vezměte k ruce a napíchejte do nich hřebíčky. Nakonec sepněte svorkou a pověste kam je jen libo. Do obydlí se bude vypařovat příjemné aroma citrusů a koření. Přírodní osvěžovač měňte za čerstvý cca jednou týdně.

Fotografie: Pixabay

Mandarinkový osvěžovač

K jeho přípravě potřebujete několik mandarinek, trochu čistého alkoholu (např. vodku), skleněnou nádobu s víkem, rozprašovač, esenciální olej s citrusovým aroma. Způsob přípravy: Ovoce pokrájejte i se slupkami na menší kusy a napěchujte do nádoby. Přelijte vodkou, aby byly mandarinky cela ponořené. Pak přiklopte víkem a nechte macerovat asi dva až tři dny.

Roztok pak sceďte a přelijte do jiné sklenice. V rozprašovači zřeďte jeden dílek osvěžovače s třemi dílky vody, přidejte esenciální olejíček dle preferencí (ideálně mandarinkový či pomerančový), protřepejte a aplikujte do interiéru.

Fotografie: Freepik

Pomerančový osvěžovač

Ten připravíte velice jednoduše. A můžete jej použít i jako svícen. Pomeranč překrojte na půlku a vydlabejte dužinu tak, aby slupka zůstala celistvá. Poté doprostřed umístěte čajovou svíčku a nechte provonět byt.

Fotografie: Pixabay

Další přírodní osvěžovače, s kterými ušetříte

Pokud milujete vůni čerstvé kávy, není nic jednoduššího než celá zrnka nasypat do látkového sáčku, uzavřít a pověsit třeba na okno. Interiérem se bude linout příjemné kávové aroma až několik dní. A v podstatě nejjednodušší metodou, jak provonět obydlí, je tato: oloupejte čerstvý citron a slupky vyskládejte na zapnuté topení.

Teplo uvolní vonné silice z citrusu a vy tak můžete vnímat dokonalou osvěžující atmosféru domova. Po dvou až třech dnech zhruba je nutné kůru vyměnit, aby nezačala plesnivět.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]