Domácí želatinové bonbony + videonávod na želatinová srdíčka

Želatinové bonbony patří k chutným a oblíbeným laskominám. Chutnají dětem, ale i dospělým. Jenže bohužel výrobci do nich přidávají stále více umělých barviv a cukru, což není pro zdraví nic příznivého.

Máme pro vás dobrou zprávu – želatinové bonbony si můžete vyrobit i doma. Podobu a tvar jim dáte takový, jaký vám vyhovuje. Barvu zvolíte podle ovoce, šťávy či džusu, ze kterého bonbony budete vyrábět.

Potřebné ingredience

  • Želatina – nejlépe vegetariánská
  • Džus nebo šťáva z jakéhokoliv ovoce
  • Med

Co vše je potřeba?

Důležité je vědět, jaký tvar bonbonu chcete vyrábět. Použít se dá forma na čokoládu, forma na led nebo jiné formičky, případně plastové plato z bonboniéry. Jestliže nic takového nemáte, lze želatinu vylít na plech a po ztuhnutí ji vykrajovat různými cukrářskými vykrajovátky nebo jen tak na žížalky, kostičky apod.

Chcete-li, aby byly bonbony vícebarevné, je potřeba nalít jednu vrstvu, nechat částečně ztuhnout a poté nalít další. Částečně proto, že barvy se neslijí, ale hezky se k sobě tyto dvě vrstvy přilepí.

Má domácí výroba nějaké nevýhody?

Popravdě ano. Zabere vám to nějaký ten čas a podomácku vyrobené bonbony (bez chemie) mají jen krátkou dobu trvanlivosti. Ideálně je skladovat bonbony v chladu tak, aby se vzájemně nedotýkaly. Ovšem výhody převažují nad nevýhodami. V létě jsou příjemným osvěžením, získáte pro sebe a své děti zdravou alternativu mlsání, bonbony můžete vyrábět společně a víte, co se v nich nachází.

Postup

Želatinu rozmíchejte ve studeném džusu či ovocné šťávě. Množství se řídí návodem. Chcete-li bonbony trochu tužší, pak dejte méně tekutiny. K doslazení použijte med (někdy není nutný, záleží na chuti džusu/šťávy). Želatinu pak zahřívejte, až začne tuhnout. Nechte ji mírně vychladnout a poté přelijte do formiček nebo na plech a dejte do lednice ztuhnout.

Náš tip: Do džusu či ovocné šťávy je možné přidat i mačkané ovoce (banán, jahody) atd. Stejně tak je možné vyrobit i želatinové panáky – bonbony pro dospělé tím, že přidáte vodku nebo jiný alkohol. Pro děti lze zase přidat určité vitamínové složky, více v našem minulém receptu na želatinové bonbony.

Video návod na želatinová srdíčka

Obrázek: pixabay.com