8 přírodních prostředků na okamžité utišení dráždivého kašle. V těchto dnech se budou rozhodně hodit

Fotografie: GettyImages

Dráždivý kašel většinou přichází v nejméně vhodnou chvíli a občas je neuvěřitelně těžké jej zastavit. Poradíte si s ním ale i doma a přírodně, potvrzuje lékařka Arefa Cassoobhoy.

Bronchitida neboli zánět průdušek je onemocnění dolních cest dýchacích. Napadá průdušky a vyskytuje se v blízkosti plic. Onemocnění by se nemělo tedy podceňovat. Často se objevuje v zimě a dostavuje se často společně s infekcí horních cest dýchacích. Zánět se projevuje dráždivým kašlem, zvýšenou teplotou, bolestí v krku, bolestí hlavy a dušností. Když kašel trvá, může se stát velmi obtěžujícím v každodenním životě. Pokud ale není závažný, je možné jej léčit pomocí přírodních prostředků.

Fotografie: Freepik

8 nejlepších přírodních prostředků proti kašli

Med

Med zklidňuje a zjemňuje hrdlo. Kromě toho studie dokázali, že dokáže zmírnit noční kašel, zejména u dětí usnadňuje klidný spánek. Pokud chcete využít sílu medu, přidejte čajovou lžičku do šálku teplé citrónové vody. Můžete také smíchat lžičku citrónu a medu a tuto směs vypít najednou. Citrón působí antibakteriálně a zvyšuje účinnost medu.

Ananas

Bromelain obsažený v ananasu má široký terapeutický rozsah a může být také hlavním aktérem působícím proti kašli. Bromelain léčí velmi účinně angínu nebo zánět průdušek. Smíchejte šálek čerstvé ananasové šťávy se špetkou soli a špetkou pepře a poté pijte ¼ šálku tohoto přípravku třikrát denně.

Fotografie: Pixabay

Máta peprná

Účinek máty peprné na zdraví je všem dobře známý. Čaj připravovaný z této byliny má respirační a analgetický účinek. Mátu peprnou spařte a nalijte 4 kapky do 170ml horké vody. V této aromatické lázni namočte ručník a přiložte si jej na obličej. Zhluboka dýchejte, úleva se dostaví téměř okamžitě.

Ibišek

U této byliny se využívá především kořen. Je často používaná ve směsích proti kašli. Účinek ibišku zmírňuje podráždění, chrání před chrapotem. Květ ibišku přispívá k celkovému osvěžení těla, normální funkci střevního traktu a má protizánětlivý účinek.

Fotografie: Freepik

Tymián

Používá se k léčbě respiračních onemocnění. Tymiánové listy obsahují flavonoidy k uvolnění krčních svalů a snížení zánětu. Na přípravu čaje z tymiánu vložte dvě čajové lžičky rozdrcených listů do šálku s vroucí vodou a nechte deset minut přikryté louhovat.

Zázvor

Po staletí se zázvor používá při léčbě dýchacích onemocnění. Oddenky zázvoru navíc obsahují sloučeniny, které mohou potlačit alergické reakce. Připravte si nálev se strouhaným kořenem zázvoru v šálku horké vody, do kterého přidejte lžičku medu.

Fotografie: Freepik

Česnek

Je proslulou antibakteriální potravinou, která je vynikajícím pomocníkem v léčbě infekcí a příznaků nachlazení. K přípravě tohoto prostředku uvařte tři stroužky česneku v šálku mléka. Nalijte do sklenice a konzumujte před spaním.

Sůl a voda

Přiznejme si, tento prostředek je pro trochu otrlejší povahy. Ale je velmi účinný. Pomáhá uklidnit bolest v krku, která způsobuje kašel. Smíchejte ¼ čajové lžičky soli s 240ml vlažné vody a kloktáním tohoto roztoku lehce zmírníte podráždění.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]