To je důvod, proč si teď každý druhý Čech zapaluje v bytě či domě bobkový list: Nedovedete si představit, jak moc je to prospěšné

Ačkoliv dnes bobkový list používáme téměř výhradně jako koření do jídla, celé věky platil za magickou rostlinu s výjimečnými účinky na lidské tělo i mysl.

Bobkový list se přezdívá listům vavřínu vznešeného, což je nízký stromek s výjimečnými vlastnostmi. Už z jeho názvu plyne výsadní postavení, kterého tato zvláštní rostlina požívá. Už ve starověku se používal k dekorování vládců či vítězů olympijských her, lékaři využívali jeho mocného vlivu na lidské zdraví, zatímco věštci stáli o psychotropní účinky tohoto listí. Moderní lidé už ho znají téměř výhradně jako přísadu do jídla. A to je vážně velká škoda.

Zapalte bobkový list

Zápalné oběti byly dlouholetou součástí náboženských obřadů po celém světě a mnoho z nich zahrnovalo právě bobkové listy. Lidé věřili, že jeho vůně odhání zlé duchy a má moc zlomit kletby. Při vyšší koncentraci pomáhala věštkyním v Delfách získávat proroctví z vyšších sfér. Jeho moc může ale využít úplně každý, i když možná nebudete následně pronášet proroctví. Kromě zlých duchů navíc dokáže odhánět i komáry a čistit vzduch od patogenů.

Jeden, dva nebo tři spálené bobkové listy nicméně pomohou k lepší relaxaci, odstraňují stres a působí proti únavě a bolestem hlavy. Použití je snadné. Připravte si žáruvzdornou misku, zapalte bobkový list v množství přiměřeném s ohledem na velikost místnosti a nechte ho úplně vyhořet. Během toho uděláte lépe, pokud místnost opustíte. Při hoření je vůně až příliš intenzivní a mohla by naopak bolest hlavy způsobit. Po 10 minutách, se vraťte do místnosti a v klidu si lehněte, uvolněte se a vdechujte vonné páry.

Fotografie: Piqsels

Nejen kouřem živ je člověk

Hoření přirozeně není jediným způsobem, jak využít blahodárné účinky vavřínového listí. Můžete použít i tradičnější způsoby, jako jsou tinktury či odvary. Ty pak přinášejí tělu další řadu výhod, jako je lepší trávení, odvod tekutin z těla, pomoc proti zvracení a otravám, protože neutralizují toxické látky. Úlevu přináší i při špatném trávení, břišních křečích či plynatosti.

Antioxidanty obsažené v listech pak pomáhají léčit dýchací cesty, posilují srdce a krevní stěny a odstraňují „zlý“ LDL cholesterol. Díky protizánětlivým vlastnostem zmírňují bolesti kloubů. Linalool v listech aktivně snižuje hladinu stresových hormonů, snižuje úzkosti, mírní křeče a další látky pomáhají třeba i proti padání vlasů. Ať už potřebujete pomoci s čímkoliv, bobkový list na to má účinnou odpověď.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]