Dvouletý chlapec s Downovým syndromem má problémy s mluvením. Díky jeho sestře se ovšem stane něco, co málokdo nečekal

Fotografie: Depositphotos

Hlavním aktérem tohoto příběhu je dvouletý chlapec jménem Bo. Ten se narodil s Downovým syndromem, ale jeho milující rodina se ho snaží začlenit do normálního života. Video, které sdílela na sociálních sítích jeho matka, vyvolalo velký zájem a obdiv.

Nemoc není překážkou

Amanda Grayová je matkou pěti dětí, mezi které patří i již zmíněný malý Bo. Diagnóza Downův syndrom však není překážkou k tomu, aby žil chlapec plnohodnotný život. I jeho starší sestra Lydia se snaží, aby se její bráška co nejvíce rozmluvil.

Fotografie: Freepik

Ve dvou letech totiž standardně děti umí již kolem 50 slov, ale Bo jich zvládne jen 12. Rodiče batolete zkoušeli různé metody k rozmluvení syna, ovšem nejefektivnější byla Lydiina hra na kytaru. Jakmile slečna spustila na hudební nástroj a začala zpívat, Bo se plynule přidal a pobrukoval si. Je tedy vidno, že ani vrozená nemoc nezabrání vnímání příjemných tónů. Hudba prostě léčí.

Video, které dojímá celý svět

I když se jedná o příběh, který se odehrává v Americe, ví už o něm tisíce ne-li statisíce lidí na světě díky sociálním sítím. Video zveřejněné na YouTube má již mnoho shlédnutí i obdiv sledujících. Mluví se také o tom, že malý Bo má hudbu zkrátka v genech, protože oba jeho rodiče jsou hudebníci. Amanda i její manžel jsou nadšení z toho, jak se v mluvení jejich synek neustále zlepšuje.

Downův syndrom podrobně

Downův syndrom lze nazvat spíš jakousi vrozenou anomálií nežli onemocněním. Způsobuje ji přebývající chromozom. Nejvíce lidí s Downovým syndromem se nachází v Evropě a Americe. A jaké jsou znaky těchto dětí?

  • Odlišný vzhled: tj. široký krk, plochý tvar hlavy, šikmé oči.
  • Chování: děti s Downovým syndromem bývají mentálně opožděné ve vývoji.
  • Častější náchylnost k nemocem: časem může docházet i k přídatným nemocem, jako jsou poruchy sluchu, srdeční anomálie, nebo třeba rozvoj onkologického onemocnění.

Pokud dostane dítě s Downovým syndromem adekvátní láskyplnou péči a výchovu, může se jeho psychomotorický vývoj značně zlepšit. Což je vlastně případ i malého Boa. Tito lidé jsou také v mnoha případech schopní žít normální plnohodnotný život (chodí do běžných vzdělávacích zařízení, mají koníčky, cestují po světě, dochází do zaměstnání nebo žijí s partnerem).

Celá řada jedinců s touto anomálií dokázala i nevídané (stali se modely a modelkami anebo například pedagogy). Jde zkrátka jen o odhodlání a správný přístup okolí.