Geniální nápad na jednoduchý skleník za pár korun. Na jeho výrobu stačí prosté přepravky

Fotografie: Depositphotos

Potřebujete vytvořit na zahradě skleník, ale nemáte na to finanční prostředky ani příliš mnoho prostoru? Máme pro vás trik pro nízké sazeničky.

Některé rostliny potřebují teplo a vlhko, aby se jim dařilo vyrůst. Od toho jsou skleníky. Ne každý si však může pořídit opravdový skleník a ne všechny rostliny vyžadují mnoho prostoru. Navíc skleník je potřeba například jen na začátku růstu a později již mohou být rostliny v zahradě na sluníčku. Ukážeme vám, jak vyrobit levný a funkční fóliovník.

Fotografie: Pixabay

Budete potřebovat osm přepravek

Připravte si klasické přepravky na ovoce, pokud chcete zasadit osm sazenic, ideální počet bedýnek je osm. Bruskou z nich oddělte vrchní část s ušima. Potom vezměte dvě přepravky k sobě a vytvořte z nich zavírací box tak, že jednu dlouhou stranu spojíte rychlospojkami. Takto postupujte u všech přepravek, které máte připravené, a nakonec je všechny spojte kratšími stranami k sobě tak, aby vznikl jeden velký prostor, který otevřete a zavřete naráz.

Fotografie: Pixabay

Nyní v každém vršku vytvořte zahradními nůžkami obdélníkovou díru. Poté si připravte strečovou fólii a bedny s ní obmotejte ze všech stran kromě dna. Důležité je, aby fólie zakryla opravdu všechny části, a fungovala tak jako skleník. Zkontrolujte, zda fólie na bedýnkách dobře drží, a na několika místech ji raději zajistěte izolepou. Doporučujeme připevnit zejména rohy a místa, kde fólie končí. Izolepou rozhodně nešetřete.

Rostliny zasadíte do bedýnek s fólií

Až budete mít toto hotové, vezměte si nůž a fólii rozřízněte uprostřed, kde se spojují vždy dvě bedny k sobě. Po rozříznutí však zajistěte izolepou fólii k vrchním i spodním bednám. Opět tak, aby dobře držela a nikde neodstávala od přepravek. Do takto připravených bedýnek nasypte lopatou hlínu. Využít můžete samozřejmě hlínu ze své zahrádky nebo speciální zeminu, kterou koupíte v zahradnictví. Dosahovat by měla asi do tří čtvrtin spodní bedýnky.

Fotografie: Pixabay

Pokud použijete obyčejnou hlínu, doporučujeme zamyslet se také nad dodatečným hnojením, které podpoří růst rostlin. Nyní je již čas na samotné sázení. Rostliny sázejte po dvou do jedné bedýnky. Nezapomeňte je po zasazení důkladně zalít. Poté svůj po domácku vyrobený fóliovník zaklopte a nechte rostliny růst. Výhodou je nejen to, že uvnitř bude teplo a vlhko, ale také to, že se k rostlinám nedostanou případní škůdci.

Zdroj: DIY zahrada a výzdoba

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]