Plastové lahve nemusí končit v popelnici. Najde se pro ně řada praktických využití v domácnosti

Plastové lahve se nemusí recyklovat pouze klasickým způsobem. Využít je můžete i vy, přímo ve vaší domácnosti. Ukážeme vám jak. Zjistíte, že s nimi nemusíte do kontejneru a vytvářet další odpad, jelikož druhý život jim můžete dát právě vy sami, bez jakýchkoliv mezičlánků. A jak a k čemu se taková lahev dá použít?

Skvělá dekorace

I když se to nezdá, plastová lahev může být dokonalou dekorací, která vypadá jako jablko. Stačí k tomu pouze dvě klasická dna od lahví, která spojíte. A čím více barev, tím zajímavější vzhled.

Moderní váza

Na první pohled se může zdít, že na ni nejsou použity plastové lahve, ale že je ze skla. Je to dáno hlavně vytvořením unikátního ozdobného lemu, který jí dodává naprosto dokonalý vzhled.

Svícen

Ano, i ten se dá vyrobit, když doma máte plastové lahve. Aby nedošlo k pohromě a k riziku požáru, dejte mezi svíčku a lahev vždy ještě další materiál, který navíc podpoří samotný vzhled. Mohou to být kuličky, nebo třeba písek.

Malířské náčiní

Pokud doma rádi něco tvoříte a malujete, můžete místo klasického štětce použít také plastové lahve. Dno stačí namočit do barvy a potom obtisknout na plátno. Třeba tam, kde kreslíte motivy květin.

Květináče

Plastové lahve mohou posloužit i jako dobré květináče. Stačí je jenom na požadovaném místě odříznout, umístit je na stojan aby držely, a potom je stačí naplnit hlínou a zasadit do nich sazenice.

Malý skleník

U pěstování ještě zůstaneme. Tentokrát rostlinu zasaďte klasicky do květináče. A PET lahev použijte k tomu, že z ní vytvoříte malý skleník, který vám pomůže udržovat teplo a také vlhkost.

Praktické truhlíky

Když máte doma PET lahve, truhlíky nemusíte kupovat. Stačí do každé lahve vyříznout otvor, dát no jeho hlínu a zasadit. Díky praktičnosti lahví je navíc můžete snadno zavěsit jednu nad druhou.

Zahradní dekorace

Pokud máte několik bílých lahví, proč si nevytvořit zajímavou zahradní dekoraci ve tvaru labutě? Bude navíc i praktickou, jelikož do vzniklého kruhu se dá cokoliv zasadit.

Svislé květináče

Máte málo místa a chcete pěstovat třeba bylinky? Pokud ano, tak si z plastových lahví vytvořte jednoduché květináče, které takto zavěsíte pod sebe.

Taburet

Na první pohled nikdo nepozná, že základem tohoto taburetu je několik plastových lahví. Ty zajistí, že bude držet tvar a bude mít i potřebnou dostatečnou nosnost.

Uzavírač sáčků

Má být nějaká potravina vzduchotěsně uzavřena v sáčku? Pokud ano, můžete také použít plastovou lahev. Odřízněte ji, hrdlem provlečte sáček a potom stačí utáhnout víčkem. A je to.

Etažér

Pokud hledáte na své cukrovinky vhodný etažér, můžete si jeden vyrobit. Poslouží vám k tomu třeba dřevěná tyčka, na kterou namontujete několik spodků od lahví. Nebojte se použít i barvy.

Organizér šperků

Máte jich tolik, že je nemáte kam dávat a všude se vám válí? Podobě jako etažér si můžete vyrobit také praktické organizér pro vaše šperky, kde budou bezpečně a přehledně uložené.

Košík na kolíčky

Sice nebudete potřebovat lahev, ale kanystr, ale princip je stejný. Odřízněte vršek, použijte provázky jako rukojeti, obšijte nebo oblepte řez a máte hotovo.

Fotografie: Bing, Ecocosas

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]