Hlavní důvody, proč květy nebo pupeny orchidejí usychají. V zálivce nemusí být nutně problém

Fotografie: Depositphotos

Pupeny nebo květy orchidejí vám usychají a vy nevíte, proč se tak děje? Důvodů může být hned několik. Dejte si pozor především na tyto tři hlavní příčiny.

Péče o orchideje nemusí být složitá, když člověk ví, jak na to a své květiny dobře zná. Možná už jste se naučili, jak orchideje pěstovat, přesazovat, zajistit, aby jejich listy byly jasně zelené, pevné a šťavnaté, ale co květy? Hrají krásnými barvami a jsou ozdobou celé rostliny, ale co s nimi, když začnou usychat? Hlavně proč? Může se tak dít z několika hlavních důvodů.

Nedostatek důležitých živin

Jednou z příčin, proč pupeny orchidejí vysychají, je nedostatek důležitých živin. Pamatujte si, že dusík, fosfor a draslík jsou základními minerály, nezbytnými pro optimální život orchidejí. V přírodě orchideje získávají vše potřebné pro svou funkci z blízkého okolí, ale v omezených podmínkách bytu nebo domu nemají odkud čerpat živiny než prostřednictvím hnojení.

Fotografie: Pixabay

Ze substrátu orchideje získávají minimum živin, je tedy potřeba přihnojovat. Můžete použít tyčinky nebo tekuté hnojivo. Tyčinky se zapíchnout do substrátu a uvolňují živiny, které orchidej potřebuje, postupně. Tekuté hnojivo můžete aplikovat se zálivkou, popřípadě přímo na listy. Vždy si pečlivě přečtěte informace na obalu.

Květina je napadena škůdci

Dalším důvodem usychajících květů může být napadení škůdci. Žijete-li v domě, výskyt škůdců je celkem běžný. Drobný hmyz připravuje orchidej o její živiny, které potřebuje k tvorbě pupenů a zachování květů. V tomto případě platí jedno jednoduché pravidlo – nezanedbávejte preventivní opatření proti škůdcům. Pozor si dejte především na třásněnky. Nenápadný škůdce, o to více však zákeřný.

Fotografie: Depositphotos

I květiny mohou být ve stresu

V neposlední řadě může být důvodem stres. Pro orchideje představují stres změny teploty, nepravidelné zalévání, nedostatek světla atd. Dokonce i prudký nárůst nebo pokles atmosférického tlaku může orchideje ovlivnit. Některé pupeny mohou uschnout ještě dříve, než se z nich vytvoří květy. Snažte se proto o svou orchidej pečovat pravidelně a sledujte její vzhled.

Zdroj: GardeningKnowHow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]