Namnožit orchidej zvládne i začátečník. Stačí k tomu tři jednoduché kroky

Orchidej je květinou, která zaujme svou krásou. Co když jich chcete mít doma více? Dají se samozřejmě namnožit. A není to tak složité, jak si řada lidí myslí. Důležité jsou tři hlavní kroky, které pokud dodržíte, tak vypěstujete další zdravé, silné a také krásné rostliny. Jednu však přece jenom koupit musíte. A to tu první.

Vyberte tu nejlepší

Aby se snaha namnožit orchidej setkala s úspěchem, je třeba věnovat čas také tomu, abyste vybrali tu nejlepší květinu. Takovou, které se dobře daří a která je viditelně zdravá a je také viditelně silná. Jedině tak můžete očekávat dobrý výsledek vašeho snažení.

Začněte s kořeny

Orchidej opatrně vyndejte z květináče, očistěte ji od hlíny a začněte se věnovat kořenům. Pokud zde jsou staré, nebo plesnivé kořeny, tak je bez minulosti odstřihněte. Potom se snažte kořenový systém rozdělit. Jednotlivé řezy si důkladně promyslete a myslete na to, že nové takzvané řízky by měly mít zdravou a silnou část kořenu.

Takto svou orchidej rozdělte na několik menších kořenových systémů. Jednotlivé místa řezu je vhodné ošetřit, nejlépe pomocí rozdrceného aktivního uhlí. Tedy známého prášku, který se používá v případě průjmů.

Jednotlivé výhonky nachystejte

Když máte připraveny jednotlivé části vaší orchideje, je třeba si výhonky nachystat. Je na místě prohlédnout si kořeny a odstranit ty, které jsou velmi malé. Zbytečně by rostlině ubíraly energii a živiny. I ty bez milosti odřízněte a i tady místo ošetřete pomocí aktivního uhlí.

Ideální výhonek vypadá tak, že má jeden silný a výrazný kořen o délce tří až pěti centimetrů. Takový má největší šanci na úspěch. Už během přípravy však pozor, aby nevyschl. Pokud ho na delší dobu odkládáte, tak třeba na textilii namočenou do vody, aby měl stále dostatek vlhkosti.

Nechte zakořenit

Je tu poslední krok, jak namnožit orchidej. Zde doporučujeme metodu baněk. Do nich dáte vodu a trochu manganistanu draselného, popřípadě jiného stimulantu, který podpoří zakořenění. Do dané baňky dejte vždy jeden jediný výhonek. Potom baňku zabalte do igelitového sáčku. Díky tomu v ní vytvoříte vlhko a teplo, což orchidej potřebuje.

Jakmile začnete pozorovat, že se zakořenění postupně daří, už si můžete chystat věci na přesazení. Tedy hlavně kvalitní květináč, který by měl být průhledný, a dále také kvalitní zeminu. Když se kořen výrazně rozvětví, opatrně přesaďte a dále klasickým způsobem pěstujte.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]