Holčička rozbila prasátko, aby spolužačce zaplatila školní mléko. Pak se strhla lavina solidarity

Fotografie: Depositphotos

Někdy se nám zdá, že dnešní děti jsou rozmazlené a neumí se s ostatními o nic rozdělit. To ale není případ této holčičky, která darovala všechny své ušetřené peníze. A určitě není jediná.

Malá Sunshine Oelfke žije v americkém státě Michiganu. Děti zde začínají školní docházku dříve a také je v amerických školách běžné, že si děti ke svačině mohou předplatit školní mléko. Ne všichni rodiče si to však mohou finančně dovolit. S tím se malá Sunshine nebyla ochotná smířit a svým nesobeckým činem stále na začátku příběhu, který nabral nečekaný konec.

Chtěla pomoct kamarádce

Jednoho dne seděla paní Jackie Oelfke v obývacím pokoji, když zpozorovala vnučku jak si sedá na podlahu a vysypává na zem obsah svého prasátka. Nejdříve si myslela, že si malá jen hraje, jak stavěla mince do komínků a uhlazovala bankovky. Pak však Sunshine všechny peníze pečlivě posbírala a dala si je do školního batohu.

To babičku nadmíru zaujalo a zeptala se: „Co děláš s těmi penězi?” „Nesu je do školy,” odpověděla vnučka. Rychle se dovtípila, že tato strohá odpověď babičku neuspokojí, a tak jí začala celou situaci vysvětlovat. Peníze potřebuje, aby mohla zaplatit školní mléko kamarádce Layle. „Její máma na to totiž nemá peníze, ale já ano.”

Šokující zjištění

Babička věděla, že Layla pochází z problémové rodiny a sama si uvědomila, že není fér, aby Layla neměla na svačinu to, co ostatní děti. Vydala se tedy s vnučkou za třídní učitelkou a společně jí předaly našetřené peníze. Nebyla to velká částka. ale stačila pro Laylu na tři měsíce. Co se však dozvěděla od třídní učitelky byl pro Jackie šok.

Její představa, že pomáhají jednomu dítěti z problémové rodiny brzy vzala za své, když učitelka řekla, že školní mléko si nekupuje celá polovina třídy. To ji velmi překvapilo a představila si situaci, jak polovina dětí svačí mléko a ta druhá na ně se závistí kouká, protože jejich rodiče takový luxus dětem nemohou dopřát.

Babička se zapojila

Sunshine jí navrhla, že by mohly zaplatit mléko všem spolužákům. To jí samozřejmě pobavilo, ale holčička přitom měla zcela vážný výraz ve tváři. A babička věděla, že jí plně nevysvětli, proč nemohou zaplatit mléko všem dětem. Nakonec jí to však přivedlo na nápad, aby založila veřejnou sbírku. Když vyšla ze školy, ještě v autě natočila velmi dojemné video.

Fotografie: Freepik

Toto video shlédlo během chvíle několik tisíc lidí a mnozí byli ochotni těmto dětem přispět. Brzy se tak sešlo v přepočtu 190 000 korun, které pokryjí náklady na mléko do konce školního roku. O několik dní později přišla Sunshine domů a říká babičce: „Hádej, co? Dnes dostaly všechny děti ve třídě školní mléko.”

Byla to pro ni samozřejmost, že by každé dítě mělo mít mléko, když ho má i ona. Babička ví, že si v tomto věku ještě nedokáže uvědomit, jak velký dopad mělo její rozhodnutí. Viděla však, že když se rozhodne, tak se její představa může splnit i když zatím nechápe jak. A to babička považuje za velký vklad do jejího budoucího života.

Zdroj: Sosialnytt

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]