Znepokojivé důsledky spaní ve špinavém povlečení. Neohrožujte zbytečně své zdraví a zjistěte, jak často ho měnit

Fotogorafie: Depositphotos

Hygiena vašeho lůžka je mnohem důležitější, než vaše osobní hygiena. Podívejte se proto, jak často byste měli měnit vaše povlečení.

Naše lůžka jsou pro naše tělo oporou v průměru osm hodin za noc. Je to sice doba nutného spánku, ale zároveň je to také doba, kdy se v posteli hromadí pot a jiné škodlivé nečistoty. Špinavé povlečení však může vést k alergiím a mnoha dalším problémům, kterým byste se rozhodně měli vyvarovat. Chcete-li chránit své zdraví a dopřát si kvalitní spánek, podívejte se, co je nutné dodržet.

Jak často byste měli měnit povlečení?

Vzhledem k tomu, že v posteli trávíme v průměru 8 hodin denně, může se naše povlečení rychle proměnit ve skvělé místo pro bakterie. Jsou to zejména sliny, prach, pot a roztoči, co by nás měly nutit k pravidelnému praní. Abyste se tedy vyhnuli problémům, je podle doktora Gayeta, hygienika a specialisty na infekční choroby, vhodné prát povlečení jednou týdně nebo maximálně jednou za čtrnáct dní. Je však třeba poznamenat, že čistota povlečení závisí také na vašich každodenních návycích v ložnici.

Fotografie: Pixabay

Mezi zrychlovače znečištění patří především sex, mazlení se s domácím mazlíčkem, jídlo v posteli a sledování televize. Dále je také velmi důležité pravidelně se mýt, a to zejména pokud patříte k těm, kteří spí zcela nazí. Chcete-li se zbavit veškerých nečistot a bakterií z povlečení, měli byste jej vyprat v pračce při 60 °C. To je totiž ideální teplota, která je dokáže vyhubit. Dále byste také neměli zapomínat na povlaky na polštáře.

Jaké jsou důsledky špinavého ložního prádla?

Je třeba upozornit, že pokud budete neustále zanedbávat čistotu vašeho ložního prádla, budete čelit velmi nebezpečným důsledkům. Mezi ty nejhorší patří:

Roztoči

Nadměrné množství roztočů, zejména ve vaší matraci, není nic náhodného. Tito tvorové se totiž živí odumřelou kůží a zbytky lidských nehtů a vlasů. I když nejsou nutně nebezpeční, někteří lidé si na ně mohou vypěstovat nepříjemnou alergii. Pokud tedy trpíte astmatem, rýmou, různými ekzémy nebo alergiemi, může vám jejich přítomnost velmi uškodit.

Fotografie: Freepik

Horší spánek

Už jenom to, že jsou ve vaší ložnici přítomni roztoči vám zhoršuje spánek. V noci vás totiž může vzbudit nepříjemné kýchání, ucpaný nos nebo svědění. Navíc je také možné, že nebudete moci ihned usnout, protože prostředí, které je zašpiněné, nebude vhodné pro vaši pokožku.

Fotografie: Unsplash

Znepokojovat by vás však měly nejen bakterie na povlečení. Jak upozorňuje Philip Tierno, mikrobiolog a výzkumník z New York University, špinavé prostěradlo může někdy obsahovat výkaly miniaturních živočichů, tělesné oleje, půdu nebo dokonce pyl. Pokud máte totiž v ložnici otevřené okno, vítr může přinést ledacos. Tyto nečistoty však následně škodí například i vzhledu vašeho obličeje.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]