Podezřelý předmět na rohožce je nejnovější zákeřná metoda zlodějů. Policie popisuje bezpečný postup

Fotografie: Depositphotos

Vykrást někomu byt může být snazší, než se na první pohled zdá. Hlavně tehdy, když si jeho majitel nedává pozor na bezpečnostní prvky, případně si nevšimne některých značek.

Kradlo se vždycky, krade se stále bude se krást i v budoucnu. Nedílnou součástí toho je i vloupání do bytů nebo domů. Jde stále o značný problém, který vyvolává mnoho obav. Kromě důkladného zabezpečení vstupu je na místě také věnovat pozornost určitým značkám. Ty se mohou vyskytovat v těsném okolí vstupu i jinde. Dávají vám na vědomí, že někdo testuje vaši přítomnost a návyky. Podle nich si pak stanoví, kdy a třeba i jakým způsobem do vaší domácnosti proniknout.

Jak jsou byty a domy označeny?

Valná většina zlodějů si vyloupení bytu poměrně dobře plánuje. Hlavním faktorem je samozřejmě přítomnost majitele. Sondují tedy váš režim a určují si dobu, kdy nemovitost na delší dobu opustíte nebo dokonce vyklidíte. Jakmile je byt opuštěn, pokusí se skupina nebo jednotlivec o vloupání. Pro úspěch jsou ovšem vstupní dveře nebo okolí označeny speciálním kódem. Proto stojí za to sledovat i drobné a zdánlivě bezvýznamné změny ve vašem okolí.

Někteří zloději používají lepicí pásku přidělanou na kliku. Ta má ukázat, jak dlouho uvnitř nikdo nebyl. Častý je podivný prášek na prahu, který ukazuje případné stopy a další pohyb. Dobře funguje klasika v podobě mince na rohožce. Kdo by odolal tomu ji sebrat? A tím tak upozornit na svou přítomnost? Dalším způsobem jsou stopy křídy. Je nenápadná, ale šikovné umístění znamená její porušení. Majitel domu si přitom takové značky vůbec nemusí všimnout.

Trvá to velmi krátce

Častým omylem je také to, že vykrádání bytu nebo domu musí trvat hodně dlouho a upoutat na sebe pozornost. Chyba lávky. Lupiči samozřejmě nechtějí být uvnitř déle, než je nezbytně nutné. Proto mají veškeré vybavení a odnesení klíčových předmětů do dodávky jim může klidně zabrat jen 15 minut. Navíc si málokdy dělají starosti s úklidem, prostě seberou to nejcennější a jdou pryč. Časté jsou i případy pomoci od sousedů, kteří pomáhají „stěhovákům“.

Policie varuje před falešnými pokutami. Nová zapeklitá finta zlodějů obírá lidi o jejich poslední peníze

zloděj páčidlo
Fotografie: Pixabay

I v případě bytů v patrech se vyskytly situace, kdy sousedi nečekaným stěhovákům otvírali dveře a pouštěli je do výtahu. Zloději měli i fiktivní firmy, nikdo je nepodezíral z něčeho nezákonného. Stěhování tzv. na klíč, tedy bez přítomnosti majitele nemovitosti, je už dnes navíc běžnou službou. Je to prakticky stejný postup jako dostat se do bytu coby instalatér. Takový zloděj pak ukradne drobné cennosti i v přítomnosti majitele.

Zdroj: Domek i Ogrodek

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*