Plíce jsou jedním ze životně důležitých orgánů. Díky nim můžeme vdechovat kyslík, který orgán distribuuje do zbytku celého těla. Normální dýchání však může ohrožovat celá řada onemocnění, jako je astma, zánět průdušek, zápal plic, alergické projevy, nebo například onkologické onemocnění. Jaké příznaky mohou značit, že vaše plíce nejsou v pořádku?
S jakými respiračními nemocemi se můžeme setkat?
Nemoci dýchacího ústrojí mohou být jak akutní, tak i chronické. Mezi ty akutní lze zařadit například bronchitidu, rakovinu plic, tuberkulózu, nebo zápal plic. Ty chronické pak dotyčného provází obvykle po celý život. Je to zejména chronická obstrukční bronchopulmonální nemoc (CHOPN), nebo astma bronchiale.
Všímejte si nezvyklého chronického kašle a nevysvětlitelné dušnosti
Do chronické fáze postoupí takový kašel, který trvá déle jak osm týdnů. Je často prvním znamením poškození dýchacího ústrojí. Velmi nebezpečná je i dušnost zcela bez příčiny. Zadýchávat se samozřejmě můžete po zvýšené fyzické zátěži, avšak pokud se vám špatně dýchá v klidu, nemusí být něco s vašimi plícemi v pořádku. Navštivte tedy raději lékaře.
Vykašlávání krve a nadměrná produkce hlenu
Vykašlávání krve je varovným projevem, který může značit například plicní edém. Je potřeba co nejdříve zajet k odborníkovi, nebo si přivolat záchrannou službu (jestliže nejste schopni přesunu a je vám zle).
Abnormální je i zvýšená sekrece hlenu. S tou se mohou potýkat zejména dlouholetí kuřáci, kteří zrovna odvykají nikotinu. Pokud ale nekouříte a delší dobu vykašláváte velké množství hlenu, měli byste podstoupit vyšetření u lékaře. Tento příznak může značit infekci dýchacích cest.
Pískání při dýchání je rovněž nebezpečné
Slyšíte náhle při dýchání nezvyklé pískání? Pak určitě zbystřete. Tento stav může být projevem zúžení dýchacích cest vlivem vdechnutí cizorodého tělesa, nebo kvůli rozvíjejícímu se astma bronchiale, či CHOPN. Někdy pískání může značit i alergický projev.
Nebezpečné jsou i náhlé bolesti na hrudi a intenzivní bolest lýtka
Bolesti na hrudi mohou předznamenávat celou řadu vážných nemocí, které ohrožují na životě. Mezi ně patří infarkt myokardu, pneumotorax, plicní embolie, nebo disekce aorty. Tak jako tak ihned přivolejte záchrannou službu, pokud je s bolestí na hrudi spojený i další z výše uvedených příznaků a cítíte se slabí a máte závratě. Nebezpečné jsou i ostré bolesti lýtka, které mohou značit žilní trombózu.
V cévách se vytvoří krevní sraženina, která může putovat do plic a zde vyvolá plicní embolii a závažné zdravotní komplikace. Je tedy i v tomto případě nutné co nejdříve zasáhnout a nechat se buď vyšetřit ošetřujícím lékařem, nebo si přivolat zdravotnickou pomoc domů (v život ohrožujícím stavu).