Jasné příznaky špatné funkce jater. Včasné rozpoznání může zachránit život

Fotografie: Getty Images

Játra jsou sama o sobě považovaná za největší lidský orgán. Jsou jakousi chemickou továrnou, která pomáhá emulgovat (štěpit) tuky produkcí žluči, ta se kumuluje ve žlučníku. Kromě jiného se v játrech tvoří i důležité bílkoviny a dochází v nich k destrukci a odstraňování starých erytrocytů (červených krvinek).

Je tedy nanejvýš patrné, že bez jater zkrátka život není možný. Jaké projevy se mohou vyskytnout, pakliže játra nefungují tak, jak mají.

Objevují se zažívací potíže

V případě, že míváte častěji než obvykle nadmuté břicho, či pociťujete jeho bolesti, může to nepřímo souviset se zhoršenou funkcí jater. Ty se totiž podílejí na řadě metabolických procesů. Objevit se mohou i střevní příznaky v podobě zácpy nebo průjmu.

Řešením je odlehčit stravu a doplnit ji o více vlákniny. Nevhodná jsou smažená a mastná jídla, která zažívání ještě více zatíží. Pokud jsou problémy dlouhotrvající, může dojít dokonce až k takzvanému syndromu zvýšené propustnosti střev. Ten je častokrát příčinou potravinových alergií.

Fotografie: Pixabay

Zaregistrovali jste otoky na těle

Registrujete nebývalý nárůst hmotnosti, aniž byste více jedli? Na vině může být retence sodíku v těle. Tento stav se projeví zvýšeným výskytem otoků kdekoliv na těle.

Nejspecifičtějším příznakem onemocnění jater (například cirhózy) bývá takzvaný ascites, což je kumulace tekutiny v oblasti břicha. Na omak bude břišní otok velmi citlivý a bolestivý. S tímto projevem souvisí i rozvoj dušnosti.

V momentu, kdy budete mít tyto potíže, ihned navštivte lékaře k vyšetření. Můžete tím předejít vážným zdravotním komplikacím, které jsou spojené s plicním edémem, srdečním selháváním, dysfunkcí lymfatického systému, nebo kolapsem ledvin.

Fotografie: Freepik

Změnila se barva moči, stolice i kůže

Dalším specifickým příznakem možného onemocnění jater bývá změna zbarvení moči a stolice. Konkrétně se tedy vyskytuje velmi tmavá moč a světlá stolice. Kromě jiného můžete zaznamenat i žluté zbarvení bělma či kůže.

To je způsobené kumulací bilirubinu v těle, což je barvivo žluté a oranžové barvy, které vzniká po rozkladu červeného krevního barviva (hemoglobinu). V těchto případech navštivte také lékaře, který udělá pravděpodobně i testy na žloutenku.

Fotografie: Pixabay

Svědění kůže a abnormální změny v chování

Pakliže jsou játra, jakkoliv poškozena, dochází v organismu ke stagnaci žluči. To ve výsledku pocítíte tak, že vás bude urputně svědit kůže. Dalším projevem možného onemocnění jater je jaterní encefalopatie (zasahuje mozek), která je spojená se změnami chování, emoční nevyrovnaností, chronickou únavou, dezorientací v prostoru, či neustálou ospalostí.

Nejste si jistí jakýmkoliv příznakem, který se u vás vyskytl? Pak určitě návštěvu zdravotnického zařízení neodkládejte. Včasný záchyt možné jaterní nemoci je důležitý pro dobré prognózy.

Fotografie: Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]