K podzimu neodmyslitelně patří padání pestrobarevného listí a kaštanů. Někteří je sbírají a pak dávají zvířatům v lese do krmelce. Jiní z nich tvoří různé postavičky pro své děti.
Kromě kaštanu koňského, jinak známého jako jírovec maďal, existuje i kaštan jedlý, který je považován za výbornou pochoutku. Tyto kaštany pěstovali již staří Římané a Řekové ve starověku. Z oblasti Středomoří se se kaštanovník jedlý dostal i dále do Evropy. U nás se mu daří zejména v teplých vinařských oblastech. Plody se upravují tepelně, a to nejčastěji pečením.
Jaké živiny jedlé kaštany obsahují
Plody kaštanovníku jedlého jsou bohaté na vitamíny K, B, C, E. Třeba vitamínu C obsahují tolik co citrony. Z minerálů jsou to především vápník, draslík, zinek, železo, hořčík a fosfor. Dále v jedlých kaštanech najdeme tanin, jenž funguje jako antioxidant. Energetickou hodnotu díky obsahu škrobu mají kaštany větší než brambory.
Jak přispívá konzumace kaštanů ke zdraví
Vzhledem k obsahu výživných látek jsou kaštany veskrze zdravou potravinou. Pomáhají zlepšovat kvalitu nehtů, pokožky a vlasů. Podporují krevní oběh i činnost srdce. Zejména osoby s vysokým krevním tlakem by je měly jíst. Příznivě působí na trávení a žaludek, detoxikují organismus, potlačují únavu a bolesti hlavy. Zlepšují obranyschopnost organismu.
Jak připravit jedlé kaštany ke konzumaci
Nejprve je třeba nechat jedlé kaštany nasáknout vodou. Dáte je do misky, zalijete vodou a počkáte několik hodin. Pak je z vody vyjmete, setřete z nich vodu a na jedné straně naříznete slupku do tvaru kříže. Lépe se pak propečou. Naskládáte je na plech a budete je v troubě předehřáté na 200 °C péct po dobu asi 20 minut. Slupka by se měla otevřít a dužnina změknout. Vytáhnete je z trouby a ještě horké kaštany postříkáte studenou vodu, aby slupka popraskala.
Napište komentář