Také si občas při pohledu na prodejce šperků kladete otázku, zda je jejich zlato skutečně pravé? Pokud zvažujete koupi nějakého šperku, je rozhodně na místě přesvědčit se, že nekupujete zajíce v pytli a vaše peníze nespadnou do rukou podvodníkům.
Nenechte se podvést
Ve skutečnosti si můžete pravost zlata snadno zkontrolovat sami. S tímto jednoduchým trikem vás už nikdo nepodvede.
Budete k tomu potřebovat misku s vodou, vatový tampon, starý zubní kartáček, zubní pastu a poslední, nejdůležitější ingredienci – jód. Ten seženete snadno v jakékoliv lékárně. Hodit se vám mohou také gumové rukavice, protože jód snadno barví, tak ať si nepotřísníte ruce.
Jak na to?
Na vatový tampon naneste malé množství jódu a poté je naneste na zlatý šperk, který chcete zkontrolovat. Chvíli vyčkejte a čekejte na reakci kovu. Pokud se prakticky nic nestane a kousek kovu pouze lehce zesvětlá, je vše v pořádku a v ruce držíte velmi kvalitní kousek, který je z velké části vyrobený ze skutečně kvalitního zlata.
Pokud však místo toho zezelená nebo zčerná, máte co do činění s umně vyrobeným padělkem. Takový šperk neobsahuje více než 50 % zlata, a to by ještě byla ta lepší varianta. Pravděpodobně půjde jen o pozlacený kousek kovu, který by se velmi snadno obnosil a brzy svou zlatou barvu ztratil. Navíc byste své peníze nechali za něco, co vůbec nemá tuto hodnotu.
Na závěr je potřeba odstranit jód ze šperku. To snadno zvládnete pomocí kartáčku a zubní pasty. Jemně jej navlhčete a očistěte místo. Jód půjde snadno dolů, nemusíte se bát, že byste šperk trvale poškodili.
Zkuste magnet
Pokud na takové pokusy nemáte čas, je také velmi snadnou metodou zkusit použít magnet. Zlato není magneticky přitahováno. Pokud se tedy šperk dá zmagnetizovat, je vyroben z jiného kovu, než co prodejce deklaruje.
Zdroj: Paysera