Jehličí z borovice poslouží nejen jako vánoční dekorace, ale i jako tradiční léčivý sirup

Fotografie: Freepik

Vůně jehličí z borovice každému jednoznačně připomene Vánoce. Ty jsou v podstatě již za dveřmi, a tak mnozí lidé zkrášlují už nyní své domovy nejrůznějšími dekoracemi. Jehličí však můžete zpracovat i praktičtějším způsobem, a to tak, že si připravíte léčivý sirup. Potěší obzvlášť v období chřipkovém. Poznejte sílu přírody.

Jaké ingredience potřebujete na přípravu sirupu?

Připravte si následující:

  • 400 gramů mladého jehličí z borovice
  • 1 kilogram cukru (ideálně třtinového)

Jehličí sbírejte v místech, kde není znečistěné ovzduší. Také si kromě výše uvedených ingrediencí obstarejte čisté sterilované sklenice s víčky.

Fotografie: Pixabay

Jak postupovat při přípravě sirupu z jehličí?

Čisté sklenice nejprve vyplňte vrstvou cukru, pak na něj navrstvěte jehličí na menší kusy pokrájené, opět naneste cukr, a tak postup opakujte do té doby, než naplníte celou nádobu. Poslední vrstva by měla být z cukru. Sklenice následně pečlivě uzavřete a nechte na teplém místě, aby se cukr zcela rozpustil. Sirup skladujte na chladném a tmavém místě.

Fotografie: Pixabay

Jak dávkovat sirup z jehličí?

Konzumace sirupu se odvíjí dle aktuální potřeby. Doporučuje se však užívat denně při potížích s kašlem, rýmou, či nachlazením jednu lžíci 2x až 3x denně. Sirup je také skvělý jako prevence respiračních nemocí a posiluje imunitní systém.

Tip na závěr: Medový sirup z jehličí

Kromě výše uvedeného receptu můžete vyzkoušet i tento zdravější s medem. Potřebovat budete kilogram čerstvého a mladého jehličí z borovice, kilogram tekutého přírodního medu a jednu velkou skleněnou nádobu. Postup je v podstatě stejný, jako s vrstvením cukru. Kromě něj tedy použijete med. Až vytvoříte jednotlivé vrstvy, nádobu zavřete víkem a nechte stát na slunném místě po dobu 40 dnů.

Fotografie: Freepik

Poté sirup z jehličí přeseďte přes gázu do čisté sklenice a konzumujte jej 3x až 4x denně po lžících. Je dokonalým pomocníkem při urputném kašli, podporuje odhlenění a rychlejší rekonvalescenci. Kromě toho dodáte svému tělu díky medu celou řadu vitamínů a minerálních látek.

Přírodní med je totiž přírodním pokladem a je považovaný za silné antibiotikum. Má antibakteriální a protizánětlivé účinky a působí blahodárně i při léčbě bolestí v krku, či hojení ran. Nevhodný je med pro děti do 12 měsíců věku. Vsaďte na tyto zázračné lidové metody a utužte své zdraví.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]