Čechy čeká navýšení koncesionářských poplatků. Mezi plátce bude patřit i tato skupina lidí

Fotografie: VitVit / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Od příštího roku si většina domácností připlatí za služby státních médií, tedy České televize a Českého rozhlasu. Půjde o 25 Kč měsíčně navíc.

Vláda schválila zvýšení koncesionářských poplatků. Pokud novelu posvětí parlament, od nového roku si domácnosti připlatí o 15 Kč navíc za televizi a o 10 Kč navíc za rozhlas. Povinnost platit poplatky bude také nově navázaná na připojení domácnosti k internetu nebo vlastnictví chytrého telefonu. Koncesionářské poplatky vůbec neplatí 600 000 domácností.

Povinnost bude navázaná na internet a chytrý telefon

Vláda minulou středu schválila navýšení koncesionářských poplatků. Jejich výše se neměnila od roku 2008, v případě Českého rozhlasu dokonce od roku 2005. „Koncesionářské poplatky se zvedají v případě Českého rozhlasu o 10 korun, v případě České televize o 15 korun,“ řekl podle TN ministr kultury Martin Baxa po jednání vlády.

Nově tak budou domácnosti platit za televizi 150 Kč měsíčně a za rozhlas pak 55 Kč měsíčně. Mediální novela také rozšiřuje okruh poplatníků. Zatímco nyní platí koncesionářské poplatky každá domácnost, v níž je televizní přijímač a rádio, nově se bude zohledňovat připojení k internetu a vlastnictví chytrého telefonu. K placení koncesionářského poplatku se lze přihlásit na stránkách ČeskéTelevize.

Odborníci upozorňují na nečekaný zvrat ohledně vývoje cen energií. Dodavatelé slibovali naprostý opak

Změny začnou platit od příštího roku

Koncesionářské poplatky vůbec neplatí 600 000 domácností. Dá se předpokládat, že mnoho z nich má připojení k internetu, a tak by se nově měly stát plátci. Novela však nedává státním médiím do rukou žádné nové nástroje, kterými by mohla poplatky vymáhat. Z koncesionářského poplatku se lze vyvázat pouze podáním čestného prohlášení o tom, že domácnost nemá připojení k internetu.

telefon
Fotografie: Freepik

Změny ještě musí posvětit parlament. S jejich platností se počítá od příštího roku. České televizi by navýšení poplatků přineslo 865 milionů ročně navíc, Český rozhlas by si měl polepšit o 331 milionů. A není to jediná změna, kterou vláda chystá a dotkne se milionů lidí. Na SvětěKreativity jsme také psali, jaké nečekané novinky přinese chystaná důchodová reforma.

Veškerý volný čas trávila s prsty na klávesnici. Psaní článků se časem stalo jejím největším koníčkem. Neustále ... [Více o autorovi]

1 Comment

  1. Zajímalo by mně proč mám platit za něco, co nepoužívám a nevyužívám? Proč nad tím vláda neuvažuje a nutí lidi platit zbytečně? Bude na to platit vláda nějaký příspěvek, když už o tom rozhodla o nás bez nás?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*