Prakticky od prosince minulého roku je hlavním tématem v řadě zemí koronavirus. Ten způsobuje velmi závažné onemocnění covid-19. Průběh samotné nákazy se může u každého výrazně lišit. Někteří mladší jedinci mohou být i bezpříznakoví. Ohrožené jsou nemocí zejména skupiny obyvatelstva, které mají vyšší věk.
Lidi v důchodovém věku je tedy potřeba chránit. Kromě preventivních hygienických opatřeních je důležité se i adekvátně starat o domácnost, a to hlavně tehdy, pokud je člen rodiny na covid-19 pozitivně testovaný.
Patogenní mikroorganismy přežívající na površích
Řada odborníků se vyjádřila také k tomu, že virus SARS-CoV-2 může snadno přežívat na hladkých površích. Především pak na plastech a skle. Proto může být rizikové cestování městskou hromadnou dopravou, kde se lidé zpravidla chytají madel společně.
Odolnost viru na povrchu určuje celá řada faktorů, mezi které lze zařadit například teplotu v místnosti, vlhkost, nebo například konkrétní typ materiálu.
Patogeny tak mohou přežívat na kontaminovaných předmětech řádově hodiny až dny. Nelze tedy přesně specifikovat, jak dlouho. Jedno však mohou pro svou ochranu lidé udělat.
Je to pravidelné dezinfikování těchto povrchů, a to nejen ve veřejných prostorách, ale i v domácnosti. Nutné je používat prostředky certifikované s obsahem alkoholu, které mají širokospektré užití, co se týká hubení mikroorganismů.
Hygienická opatření, která mohou zabránit jakémukoliv infekčnímu onemocnění
Nemoc covid-19 se primárně přenáší kapénkami a také kontaminovanými předměty. Obdobně jsou na tom i ostatní infekční nemoci, jako je například chřipka. Abyste se virům vyhnuli obloukem, je potřeba se řídit základními opatřeními:
- Myjte si často ruce teplou vodou a mýdlem. Tak se snadno patogenních mikroorganismů zbavíte. Potřebná doba pro dokonalou hygienu rukou se odhaduje na 15 až 30 sekund.
- Pokud si ruce nemůžete omýt, mějte při sobě dezinfekci s obsahem alkoholu a použijte ji.
- Při kýchání a kašlání použijte jednorázový kapesník, který posléze vyhoďte do koše. Nakonec je vhodné si také umýt ruce. Nikdy nekýchejte a nekašlete do dlaní. Na pokožce pomohou kapénky ulpět a vy je tak snadno roznesete dotykem.
- Vyvarujte se dotýkání obličeje v prostorách, kde se pohybuje více lidí (například při cestě do práce pomocí MHD). Prostřednictvím sliznice očí, nosu a úst byste zavlekli případnou infekci do těla.
- Pakliže máte kašel, nebo kýcháte, je dobré ve společnosti nosit roušku, která zabrání rozletu kapének do širokého okolí. V případě, že jste onemocněli koronavirem a jste v akutní fázi nemoci, neměli byste vycházet mezi ostatní lidi. Virus je v tomto případě o mnoho nakažlivější než třeba ten chřipkový.
Jak pečovat o domácnost, abyste nenakazili ostatní členy rodiny
V momentu, kdy onemocníte jakoukoliv infekční chorobou, měli byste v bytě pravidelně větrat, dezinfikovat povrchy, omývat příbory ve vroucí vodě nebo myčce, prát oděvy alespoň na 60 stupňů Celsia a pomůcky osobní hygieny separovat od ostatních (například zubní kartáček, ručník a podobně). Nezapomínejte ani na pečlivý úklid podlahy pomocí dezinfekčních prostředků.