Kůň uklidňuje umírající pacienty. Lékaři si výsledky terapie nemohou vynachválit

Fotografie: Nezisková organizace Les Sabots Du Coeur

Tato nemocnice využívá v paliativní léčbě trochu nezvyklé zvíře. Je to kůň, který tu každý den utěšuje a podporuje umírající pacienty a jejich rodiny.

Bude potřeba ještě více vědeckých výzkumů, nicméně už dnes se ukazuje, že zvířata mohou mít léčivou moc. V posledních letech tak není zcela neobvyklé, že jsou využívána v některých terapeutických programech. Jistě už jste slyšeli o hipoterapii, kdy postižení lidé a děti jezdí s instruktorem na koni, a tím zlepšují svůj psychický i fyzický stav. V tomto případě se však empatický kůň zapojil do paliativní péče a za klienty dochází přímo do nemocnice.

Kůň vždy vyhledával trpící lidi

Ve francouzském Calais mají pacienti místní nemocnice neobvyklého terapeuta. Nikoho tu už nepřekvapí, když se přímo u jeho postele objeví toto krásné majestátní zvíře. Kůň Peyo se narodil v roce 2005 a se svým majitelem Hassenem Bouchakourem jezdili několik let drezuru. Už tehdy si Hassen všiml, že Peyo se často ocitá v blízkosti lidí, kteří mají fyzické nebo psychické problémy. Jako by dokázal vycítit, že je něco trápí.

Když ukončili aktivní soutěžní kariéru, napadlo Hassena využít silnou empatii, kterou Peyo má, k pomoci starším a nemocným lidem. Což se mu nakonec opravdu povedlo, ale vedla k tomu ještě dlouhá cesta. Peyo si musel na nemocniční prostředí trochu zvykat. Různé povrchy podlah pro něj byly něčím neznámým, a tak se nejdříve učil, jak se v budově vůbec pohybovat.

Lékaři si terapeutického koně nemohou vynachválit

V nemocničním prostředí je také potřeba dodržovat zvýšené hygienické standardy, a tak se Peyo před každou návštěvou nemocnice musí důkladně vyčistit, vydezinfikovat a zaplete se mu hříva i ohon. A teď může jeho práce začít. Nejsou to však pacienti, kteří si vybírají, zda za nimi koňský terapeut přijde, nebo ne. Je to sám Peyo, jenž prochází chodbou a určí sám, do kterých dveří vstoupí. S pacientem a jeho rodinou pak tráví u lůžka tolik času, kolik jemu samotnému připadá nutné.

„Zůstal tu skoro dvě hodiny a hlídal umírající ženu. Vedu ho, ale ať si dělá, co chce. On je ten, kdo rozhoduje,“ říká Hassen. Peyo má na pacienty ohromný vliv. I sami lékaři jsou výsledky jeho práce zaskočeni. Kůň dokáže nemocné lidi velmi uklidnit a zrelaxovat. V jeho přítomnosti se těžké věci stávají mnohem lehčí. Pacienti se zbavují pochopitelných obav a užívají si spokojené chvíle s tímto zvláštním trpělivým terapeutem.

Koně se uplatňují v mnoha typech terapií

Koně jsou obecně velmi empatická zvířata a mají schopnost napodobovat lidské emoce. Dokážou vycítit nepohodu, ve které se pacient nachází, a uklidnit ho. Z těchto důvodu jsou koně vynikající terapeuti a uplatňují se například v centrech pro léčbu závislostí, v zařízeních pro lidi s psychickými problémy, u postižených dětí, ale i v paliativní léčbě, stejně jako Peyo, kterého tu všichni milují.

Zdroj: Ongelooflijk