Kutil jako překvapení pro svou manželku postavil svépomocí originální jídelní kout

Jestli pocházíte z početné rodiny, nebo máte hodně přátel, jistě se čas od času potýkáte s tím, kam je všechny posadit, když je pozvete na večeři a nemáte jídelní kout. Mnoho domácností je totiž vybaveno pouze menšími jídelními stoly a omezeným počtem židlí. My vám ale přinášíme praktický tip, jak z původního jídelního koutu pro šest osob udělat místo, kam se vejde lidí jednou tolik, neuvěřitelných 12. A to už je velký rozdíl.

Stavba praktického jídelního koutu

Nejprve je vhodné zhodnotit, zda se vám do prostoru, kde nyní stojí váš jídelní stůl a židle vejde kout nový, kam umístíte skutečně až dvanáct osob. Případně zvolte ve vašem domě jiné místo, kde by se takový jídelní kout dal vytvořit. Jak postupovat?

  • Vytvořte si dřevěnou konstrukci z jednotlivých latí, nejlépe do tvaru U: naměřte si potřebné míry a pomocí vrutů, hřebíků a vrtačky sestavte pevnou kostru ze dřeva, která bude mít stabilní podstavu. Ideální je, když konstrukce bude mít tvar U a lavice tak budou v celku, propojené.
  • Vyberte vhodná prkna na vrchní díl lavic: když máte hotovou dřevěnou podstavu, je podstatné vybrat prkna vhodné šíře, která budou sloužit jako sedací část lavic. Ke konstrukci je pevně přivrtejte.

  • Na řadě je výběr polstrování na lavice: vybírejte molitan, na kterém se vám bude dobře a pohodlně sedět a dle šíře a délky lavic zarovnejte. Na molitanové kusy pak našijte látku, kterou molitan ochráníte před poškozením a sedáky budou vypadat i vkusně. Barvu látky volte podle toho, jakou máte v oblibě a jak se vám hodí do interiéru.
  • Konstrukci lavic můžete zakrýt dalšími prkny: někdo rád zachová ráz klasické lavice, pokud ale budete chtít z jídelního koutu udělat jakési boxy, je dobré dřevěnou podstavu přikrýt dalšími prkny, mohou být o ozdobné. Prkna můžete přivrtat na pevno, nebo jen částečně a udělat úložný prostor. Dobré je udělat i v tomto prostoru malé přikryté okénko, které bude sloužit jako ventilace.

Doplňky do nového jídelního koutu

V poslední fázi už záleží především na vašem vkusu, jak si nový jídelní kout a lavice upravíte. Volit můžete například ozdobné polštářky, deky, dekorace. Důležité je vybrat i vhodný stůl. Z nového prostoru budete nadšení a můžete ho vyzkoušet, hned jak přijde vaše rodina, nebo přátelé na návštěvu a domluvenou večeři. Všichni tak budete konečně na jednom místě a pohromadě.

Fotografie: MidnightXII

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]