Malé sušenky plněné džemem vám neuvěřitelně zlepší náladu: Babiččin vynikající recept starý 72 let

domácí sušenky

Jestli mají vaše děti rády sušenky, zkuste jim upéct domácí, které jsou plněné jejich oblíbeným džemem a už si na kupované sušenky nevzpomenou.

Domácí sušenky mají tu výhodu, že je dětem můžete vytvarovat do různých tvarů. S pomocí tohoto receptu se naučíte variantu, kde vypadají jako lodička či květ. Potěšíte tím jak chlapce, tak dívky. Po tom, co od vás tyto sušenky ochutnají, budou se jistě zajímat o to, kdy jim je upečete příště. Můžete jim poté navrhnout, že vám s nimi mohou pomoci a vytvoříte tím pro své děti zábavu.

Co budete potřebovat

  • 1 ks vejce
  • 50 g cukr krupice
  • 50 ml mléka
  • 90 g másla
  • 1 sáček vanilkového cukru
  • 250 g mouky
  • 1 čajová lžička prášku na pečení
  • 3 lžíce ovocného džemu dle vaší preference
  • 1 čajová lžička moučkového cukru na posypání

Příprava těsta je zásadní

Přichystání těsta pro tyto sušenky je velice jednoduché, takže jej zvládne každý. Mléko s máslem si z lednice vyndejte předčasně, aby dosáhly pokojové teploty. Následně si připravte dostatečně velkou misku a metličku. Do misky rozklepněte vajíčko a přisypejte vanilkový cukr. Metličkou vše rozšlehejte a během šlehání přidejte máslo. Vše metličkou opět důkladně rozmixujte do hladka, přidejte ještě mléko a znovu promíchejte.

Přidejte mouku a zpracujte těsto

Ve chvíli, kdy máte důkladně promíchány ingredience v misce, je na čase přisypat mouku. Metlička vám v tomto případě již nejspíše stačit nebude, proto si připravte vařečku či nějakou pevnou stěrku. Přisypte do mísy mouku a opět vše řádně smíchejte. Ve chvíli, kdy získáte správnou konzistenci těsta, pořádně těsto prohněťte rukama.

Těsto dejte vychladit a poté jej rozválejte

Z těsta uválejte kouli, která by se neměla lepit k misce. Těsto následně zabalte do igelitového sáčku a dejte na 20 minut zchladit do lednice. Připravte si mezitím podložku a váleček. Po uplynutí 20 minut vyjměte těsto z lednice, vyndejte ho z igelitového sáčku a pomocí válečku těsto rozválejte. Po rozválení těsto nakrájejte na malé čtverečky.

Udělejte z těsta různé tvary sušenek

Jednotlivé čtverečky poté přehněte šikmo napůl a vytvarujte sušenky ve tvaru lodičky či květiny. Na plech si dejte pečící papír a vytvarované sušenky na něj vyskládejte. V misce poté smíchejte džem s cukrem nebo moukou a promíchejte. Střed sušenek naplňte džemem tak, aby při pečení nevytekl. Poté dejte plech do trouby předehřáté na 180 °C a pečte 18 až 20 minut. Plech po dopečení z trouby vyjměte a hotové sušenky dejte na talíř, kde je posypte moučkovým cukrem.