V minulosti se listy maliníku sbírali stejně intenzívně, jako jeho plody. Již naši předkové moc dobře věděli, jak významný vliv mají na lidské zdraví, že dokážou nahradit i některé léky.
Maliník je plný vitamínů (zejména vitamínu B 12) a dalších cenných živin a organických kyselin. Už naše babičky využívaly maliník při zánětech dutiny ústní, bolestech zubů, kožních problémech a na zmírnění menstruačních křečí, posílení děložního svalstva.
Co vše listy maliníku zvládnou?
Dokážou tlumit bolest žaludku a pocity těžkosti při průjmovém onemocnění. Jen málokdo ví, že při zánětech močových cest mají listy maliníku totožný účinek jako brusinky. Vyplavují z močových cest bakterie a působí proti jejich návratu. Mají detoxikační účinky. Z maliníku lze použít plody i listy, které používáme buď čerstvé, sušené, ale mohou se naložit i do alkoholu či vína. Stejně tak jako listy maliníku, lze sbírat i listy ostružiníku. Sbírat a sušit můžete lístky kdykoliv od jara do podzimu.
Jak listy použít?
Z maliníkových listů lze připravit výtečný čaj, ale i zábal, který má protizánětlivé účinky, vyhání bolest z daného místa, působí antisepticky. Čaj se připravuje podobně, jako je tomu u jiných bylinkových čajů. Natrhané listy se nasuší a rozdrtí, spaří vodou. Pít se nemusí jen při problémech, ale jen tak na chuť. Překrásně voní a dobře se u něj člověk uvolní.
V listech maliníku se nachází vitamíny A, B, C, E, železo a látky podobné aspirinu, rovněž složky pro krásné vlasy a nehty. V minulosti si ženy odvarem umývaly vlasy, aby byly krásné, lesklé a voňavé. Z čerstvých maliníkových listů se dá připravit i maska na tvář – pomáhá proti akné.
Obrázek: pixabay