Fialový motýlek v porodnicích symbolizuje mnohem více, než se na první pohled zdá

Fotografie: Depositphotos

Většina maminek zažívá po porodu opravdu krásné pocity. Konečně drží své miminko a všechna bolest je pryč. Bohužel ne všem ženám se narodí živá a zdravá miminka.

S postupem moderní medicíny se stále více daří zachraňovat i ty děti, které by ještě před pár desetiletími nemohly přežít. A to je dobrá zpráva. I přes veškerou snahu a nejmodernější techniku však stále není možné zachránit všechny děti. K maminkám, které si prochází takovou ztrátou, se dnes i v porodnicích přistupuje mnohem ohleduplněji. Často mají možnost se s mrtvým dítětem rozloučit. Teď však vzniká další iniciativa v podobě symbolu fialového motýlka.

Jejich holčička neměla šanci na přežití

Kdo to nezažil, může si asi jen těžko představit, čím prochází matka, které se narodí mrtvé miminko. I když nikdo na sebe nemůže převzít tuto bolest, rozhodně se dá udělat mnohé pro to, aby se takové maminky podpořily a bylo s nimi jednáno s veškerým soucitem a ohleduplností k jejich ztrátě. Proto dnes mnohé porodnice zdrceným rodičům umožňují, aby se s miminkem mohli v klidu a soukromí rozloučit.

Napadlo vás však, že některé maminky, které čekají vícerčata, mohou o jedno nebo více dětí přijít, zatímco s tím přeživším odchází mezi šťastné maminky na poporodní pokoj? Ve stejné situaci se ocitla i maminka Millie Smith, která čekala dvojčátka. Už ve 30. týdnu těhotenství však od lékařů dostala zdrcující zprávu. Její holčička trpěla anencefalii, což je stav těžko slučitelný se životem. Lékaři tak Millie museli připravit na to, že její dcera porod nepřežije.

Millie a tatínek Lewis Cann ji pojmenovali Skye, jako nebe, do kterého odchází, a měli možnost se s ní po porodu rozloučit. „Drželi jsme Skye, když zemřela. Tohle byl nejhorší okamžik našeho života. Ještě nikdy, nikdy předtím jsem necítila takové zlomené srdce. Ale jsem hrdá, že tak dlouho bojovala, aby s námi mohla trávit čas,“ popsala jejich pocity Millie.

Symbol motýlka citlivě upozorní na ztrátu dítěte

Pak se však dostala na poporodní pokoj mezi šťastné maminky. V tu chvíli si uvědomovala, že nikdo z personálu o její mrtvé dceři nemluví, jako by nikdy neexistovala. Ostatní maminky zase neměly tušení o tom, čím si prochází, a tak nebylo ke katastrofě daleko. Když jedna z maminek pronesla nevinnou poznámku o tom, že může být ráda, že nemá dvojčata, Millie to nezvládla.

bruce willis žena

Manželka Bruce Willise prozradila detaily o jeho zdravotním stavu. Starat se o něj není snadné

„Ten komentář byl úplně nevinný a spíš vtip. Nevěděly, že se mě to týká. Ale ta poznámka mě málem zlomila. V slzách jsem vyběhla z pokoje a ony nevěděly proč. Neměla jsem to srdce jim říct, co se stalo. Jednoduchá nálepka by celé situaci zabránila,“ vzpomíná Millie, jak vznikl nápad s nálepkou fialového motýlka.

Iniciativa přerostla v nadaci The Skye High Foundation. Je to jednoduché. Na postýlku miminka se nalepí fialový motýlek, který všem taktně naznačí, že maminka přišla při porodu o jedno nebo více dětí, a tak se každý může vyhnout necitlivému faux paux a jednat s rodinou s větším soucitem. Nadace se teď snaží tento symbol rozšířit do všech porodnic, aby podpořili rodiče, kteří si prochází ztrátou dítěte.

Zdroj: Newly

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]