Bydlení je dneska drahé, malometrážní a startovací byty nejsou dostupné, hypotéku nemám šanci dostat, vlastní byt si prostě nemůžu dovolit… Podobná poraženecká tvrzení asi znáte i ze svého okolí.
Pravda, malé byty v novostavbách prodávají developeři za miliony korun, ty pro rodinu se dvěma dětmi klidně i za deset patnáct milionů. Čím větší město, tím dražší byty. Ale jde to i jinak.
Hypotéku nedostala
Cara Brookins je matka samoživitelka. A ne jen tak ledajaká, stará se hned o čtyři děti. Přestože jí ty nejstarší v péči o mladší sourozence hodně pomáhají, určitě si dovedete představit, že řídit tak velkou domácnost není žádná procházka růžovým sadem.
Protože každá rodina potřebuje odpovídající zázemí, požádala Cara v bance o úvěr na bydlení. Na hypotéku však bohužel nedosáhla, banky jsou ve Spojených státech od poslední hypotéční krize o poznání obezřetnější, pokud jde o rizikové úvěry na bydlení.
Méně výhodný úvěr ano
Cara nakonec u jedné z místních bank uspěla se žádostí o úvěr ve výši 150 000 dolarů, tedy zhruba 3 000 000 korun. Nutno dodat, že tento úvěr se v porovnání s hypotékou vyplatí výrazně méně.
Zdánlivě vysoká částka však ve Spojených státech na vlastní bydlení zdaleka nestačí, zejména když má jít o byt či dům pro pětičlennou rodinu.
Takové bydlení vyjde i na desetinásobek uvedené částky. Záleží pochopitelně na lokalitě.
Dům si postavila sama
Už při žádosti o úvěr ale měla Cara v hlavě jasný plán. Peníze využila k nákupu pozemku a stavebního materiálu.
Ačkoli nemá se stavařinou žádné zkušenosti, podle videí se dokázala naučit vše potřebné k tomu, aby si dům postavila svépomocí.
Pomáhaly jí samozřejmě její děti a také několik nejbližších přátel.
Výsledkem je krásný velký dům s více než 300 metry čtverečními, pěti ložnicemi a velkou garáží.
Na americké poměry byl dům postaven doslova za pakatel.