Mezi nejčastější projevy refluxu patří nepříjemné pálení žáhy. Zbavte se tohoto problému snadno a rychle

Fotografie: Getty Images

Kyselý reflux způsobuje nepříjemnou chuť v ústech a pálení v krku. Tento stav může být obzvláště obtěžující a může vám komplikovat každodenní činnosti. Existují však postupy, které vám snadno uleví. Znáte je a používáte? Nechte se inspirovat a už nikdy nebudete muset tento nepříjemný problém řešit.

Reflux se nejčastěji projevuje pálením žáhy a bolestí břicha nebo na hrudi. Proč k němu vůbec dochází? Může se jednat o špatné trávení potravy, přílišnou kyselost v žaludku nebo opožděné vyprazdňování žaludku. Pokud se ale budete řídit těmito pravidly, pálení žáhy vám nehrozí.

Jezte pomalu a střídmě

Pokud je žaludek přeplněný, dochází k refluxu snadněji. Je tedy potřeba se zaměřit na střídmou konzumaci jídla a zvolnit v tempu jedení. Jestliže si nemůžete dovolit ztrácet čas dlouhým stolováním, zkuste alespoň zmenšit porce a jíst častěji. Místo toho, abyste jedli tři velká jídla denně, raději je rozdělte na několik menších porcí v průběhu celého dne.

Vyhněte se některým potravinám

Existují potraviny, u nichž je pravděpodobnější, že způsobí reflux. Mezi ně patří tučná jídla, kořeněná jídla, máta, rajčata, cibule, káva, česnek, čaj, čokoláda a alkohol. Jestliže tyto potraviny konzumujete pravidelně, není divu, že vám není úplně dobře. Především se nevyplácí jíst je na lačný žaludek.

Řekněte ne syceným limonádám

Sycené nápoje mohou způsobit říhání, které posílá žaludeční kyseliny zpět do jícnu. A to je něco, čemu se chcete vyhnout. Upřednostňujte proto neperlivou vodu před perlivou a vyhněte se slazeným perlivým limonádám.

Fotografie: Pixabay

Po jídle zůstaňte ve vzpřímené poloze

Zadržování kyseliny v žaludku může výrazně pomoci i gravitace. Po jídle tedy není ideální jít se natáhnout na kanape a odpočívat. Raději se běžte krátce projít, čímž také podpoříte činnost střev. Nezapomeňte také jíst poslední jídlo alespoň tři hodiny před spaním.

Vyvarujte se intenzivního sportu po jídle

Po jídle není dobré věnovat se intenzivní sportovní aktivitě. Ideální je se po večeři krátce projít, ale zapomeňte na běh, skákání nebo silové cvičení.

Fotografie: Pixabay

Spěte s hlavou výš

V ideálním případě by měla být vaše hlava asi o 2,5 centimetru výš než vaše nohy. To snadno docílíte volbou vhodného polštáře, ideálně třeba z paměťové pěny, která je vhodná i pro dobrou oporu krční páteře.