Pokud se vám někde utvoří hematom a vy nevíte, jak je to možné, zbystřete. Může to být náznak závažných zdravotních problémů.
Nejčastější příčinou vzniku modřiny na těle je úder nebo jiné poranění. Někdy se však hematomy utvoří i tehdy, když k žádné nehodě nedošlo, a vy tak vůbec neznáte příčinu modřiny. Drobné modřiny lze ještě s přimhouřeným okem přehlédnout, pokud se však jedná o větší či bolestivější hematomy, vyhledejte lékaře. Mohou totiž znamenat závažné zdravotní komplikace, s nimiž není radno si zahrávat, popisuje lékařka Deborah Weatherspoon.
Na jednom místě se hromadí krev
Občas se vám pod kůží vytvoří zbarvená skvrna, která může být modrá, zarudlá, nebo dokonce černá. Do modra se nejčastěji zabarvují běžné modřiny, jež se vám objeví na těle po zranění nebo úderu. Následně pomalu přecházejí do zelena, pak zežloutnou a postupně zmizí. Od toho, na kterém místě se utvořily a jak silná byla rána, se bude odvíjet doba, po niž budou modřiny mizet.
Pokud by však modřina zůstávala na těle delší dobu, bude něco špatně a měli byste oslovit lékaře s žádostí o pomoc. Může se vám totiž na jednom místě hromadit větší množství krve, která zde pak zůstává a může způsobovat další zdravotní komplikace. To často signalizuje potíže s cévami, ty se totiž při nárazu či zranění mohly vážně poškodit. Pod kůží vám tak zůstává kapsa krve, jež se nemůže dostat pryč.
Modřiny se tvoří samovolně
Pokud nevíte, jak jste ke krvavému fleku pod kůží došli, měli byste si začít dělat starosti. Jako první zavolejte lékaři, ten by vás měl v takovém případě objednat na krevní testy. Z nich by se přišlo na pravého původce této komplikace, jichž může být celá řada. Zpravidla se jedná o pokles množství krevních destiček, bez nichž krev ztrácí schopnost srážlivosti a stává se řidší.
Pokles hladiny destiček může způsobovat závažné onemocnění, jako je například leukemie, které reguluje jejich produkci na minimum. Kostní dřeň je tak nedokáže sama vyrábět v dostatečném počtu a destičky pak organismu chybí. Druhým důvodem mohou být takové nemoci, které jsou schopny je rychle likvidovat poté, co se dostanou do oběhového systému.
Někdy jde o vadný krevní oběh
Destičky dokážou ničit především autoimunitní onemocnění nebo užívání nevhodných léků. Vedle potíží s některou složkou krve se však mohou modřiny objevovat i tehdy, když máte potíže s celým oběhovým systémem. Problémové může být například nevhodné a dlouhé sezení, upnuté oblečení a další aspekty. Pokud krev správně neobíhá po těle, může se usazovat ve větším množství a přetěžovat tak cévy, které pak praskají a tvojí se okolo nich hematomy.
Zdroj: Healthline