Muž přelstil a podvedl smrt. Měl tři hodiny zastavené srdce, přesto se zázračně vrátil k životu

Fotografie: Freepik

Při tréninkovém běhu se mladému muži udělalo zle. Zkolaboval, měl zástavu srdce a pomoc dorazila až po třech hodinách. Přesto přežil.

Zážitek, na který Tommy Price nikdy nezapomene. Podařilo se mu totiž doslova vstát z mrtvých. Pro tento jev má medicína dokonce termín, nazývá se Lazarův syndrom. Označuje se tak stav lidí, kteří jsou klinicky mrtví několik desítek minut, ale přesto se srdeční činnost obnoví a oni se vrátí zpět. Tommy je však skutečnou raritou. Byl mrtvý celé tři hodiny.

Zaskočilo je počasí

Tommy má teprve 27 let a jeho vášní je běhání v náročném terénu. Přestože byl ve velmi dobré fyzické kondici, nevyhnul se mu kolaps, při němž došlo k srdeční zástavě. Vše se odehrálo při sbíhání hory v Lake District. Tommy se svým kamarádem se vydali trénovat v lednu, kdy panovalo mrazivé počasí. Byli však na takové podmínky zvyklí a měli dobré vybavení.

Jednalo se o poslední úsek trasy, kdy už měli seběhnout do vesnice pod horami. Tommymu se však náhle udělalo zle a začal kolabovat. Jeho přítel si uvědomil, že musí rychle sehnat pomoc. Oba měli bohužel v tu chvíli vybité telefony, a tak musel jeho kamarád doběhnout pro pomoc. Předtím však Tommyho ještě zabalil do záchranného vaku, aby ho ochránil před mrazem.

Fotografie: Freepik

Přítel Mike dole pod svahem okamžitě zalarmoval záchranáře. Ti se vydali Tommymu na pomoc. Do akce se zapojil i záchranářský vrtulník. Tým se na místo dostal po více než hodině. Když však objevili záchranný pytel, Tommy v něm nebyl. Našli ho o něco dále ležet na stezce obličejem dolů. Nejevil však známky života.

Byl silně podchlazený

Okamžitě zahájili resuscitaci, ještě ale nějakou dobu trvalo, než se k nim dostal přenosný defibrilátor. Tommy dostal tři šoky, ale jeho srdce nespolupracovalo. Proto mu nasadili speciální přístroj, který se stará o stlačování hrudníku, aby ho mohli dostat z úpatí hory k vrtulníku. Tommy byl převezen do nemocnice, ale jeho srdce stále nevykazovalo aktivitu.

V nemocnici zjistili, že je Tommy silně podchlazený, jeho tělesná teplota byla jen necelých 19 °C. Lékaři pak Tommyho napojili na ECMO, tedy mimotělní oběh. Jeho krev se odváděla z těla, kde se do ní přidal kyslík a zahřála se, a pak putovala zpět. Tommyho se tak postupně podařilo dostatečně prohřát a stabilizovat.

Čekalo se, že nepřežije

Následovalo několik kritických dní, kdy se nevědělo, jestli Tommy přežije. Byl v kómatu a všichni se už mohli jen modlit. Po pěti dnech se však Tommy probral. Nejdřív se ptal, co se stalo, hned vzápětí ale vyjádřil touhu dát si kolu. Všichni si oddechli. Následovaly ještě intenzivní rehabilitace. Po pěti měsících je však Tommy téměř zdravý. Má pouze částečně poškozené nervy v rukou a nohou. V běhu ho to však neomezuje a už zase trénuje.

Fotografie: Freepik

Lékaři ani záchranáři nevěřili, že se z tak těžkého stavu dostane. Jeho tělesná teplota byla jedna z nejnižších, kterou kdo kdy přežil. To, že při tak dlouhé zástavě nedošlo k rozsáhlejším poškozením, je v podstatě zázrak. Právem se tak zařadil mezi lidi s Lazarovým syndromem. Tato biblická postava vstala z mrtvých dokonce až po čtyřech dnech.

Zdroj: Mirror

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]