David Hole, australský hledač pokladů, se v roce 2015 při průzkumu Maryborough Regional Park v australském státě Victoria setkal s nečekaným nálezem.
Místo zlatého nugetu, jak si původně myslel, odnesl domů vzácný meteorit chondritu H. O to více byl překvapený, když zjistil, že se jedná o úkaz starý více než 4,6 miliardy let. Maryborough, ležící v oblasti Goldfields, místa známé zlaté horečky v 19. století, se tak stalo dějištěm nečekaného vědeckého objevu, na což také poukazuje web NDTV.
Jeho pravá povaha byla odhalena teprve nedávno
Po darování nálezu muzeu v Melbourne byla jeho pravá povaha odhalena až v roce 2018. Diamantová pila odkryla jeho jedinečnou strukturu a stáří. Meteorit táním při vstupu do atmosféry představuje pohled do kosmických událostí. Jeho vědecký význam tedy zdůrazňuje vzácnost každodenní interakce s přírodou, jak popisuje polský web Fakt.
Nepředstavitelná tržní hodnota
Meteorit vážící 3,5 kilogramu, podobný tomu nalezenému v Německu v nedávných dobách, byl nabídnut k prodeji na burze minerálů za odhadovanou hodnotu 2 miliony eur. Jeho cena tím také podtrhla vzácnost a unikátnost tohoto nalezeného kousku, který z finančního hlediska převyšuje i 17 kilogramů zlata. Pro Davida se tak jednalo o velmi šťastnou cestu ke zbohatnutí. Podobně se poštěstilo nálezci z Michiganu, o kterém jsme psali na našem webu SvětKreativity.cz minulý rok v létě.
Geolog vysvětlil původ meteoritu
„Tento konkrétní meteorit s největší pravděpodobností pocházel z pásu asteroidů mezi Marsem a Jupiterem. Následně odtud byl vytlačen vzájemnými nárazy některých asteroidů a jednoho dne zasáhl Zemi,” sdělil geolog Henry Dermot. Záhadný a nečekaný objev meteoritu v Maryborough Regional Park se stal tedy připomínkou, že příroda může v každodenních dobrodružstvích představit něco mnohem výjimečnějšího než jen poklady minulosti.
Napište komentář