Nastavením plastových oken do zimního režimu a správnou péčí lze ušetřit peníze za vytápění domácnosti

Fotografie: Freepik

Plastová okna majitelé domů a bytů volí často právě z toho důvodu, že jsou méně náročná na údržbu než jiné typy oken, zejména ty dřevěné, které je třeba čas od času zbrousit a znovu nalakovat. I pro plastová okna však platí, že je dobré znát základní metody jejich správního udržování, které prodlouží jejich životnost a plnohodnotnou funkčnost. Výhodou těchto oken je také to, že u staveb snižují jejich energetickou náročnost.

Pokud patříte mezi ty, kterým není lhostejný osud naší planety, je pro vás jistě dobrou zprávou, že výroba naprosté většiny moderních modelů plastových oken nepředstavuje velké ekologické zatížení, a materiály, z nichž jsou okna vyrobená, jsou recyklovatelné.

Letní a zimní režim

Zejména s nástupem chladného zimního období je dobré se přesvědčit, zda jsou vaše plastová okna vybavena systémem, který umožní přepínat z letního nastavení na zimní.

Poznáte to tak, že na kovovém rámu obvodu okenního křídla bude čep, jehož polohu budete moct změnit. Tovární nastavení bývá na letní režim, proto je pro zimní období potřeba provést změnu polohu čepu, nejlépe pomocí imbusového klíče.

Fotografie: Freepik

V letním režimu je čep v horizontální poloze, v zimním režimu má být jeho poloha svislá. Dojde tak k většímu přítlaku, který brání mlžení a rosení oken, průniku vody do obydlí a také vzniku nežádoucích plísní.

Péče o skla a rámy

Pokud jste rozhodnutí umýt skla i rámy najednou, doporučuje se začít nejprve rámy a až poté pokračovat skly. Pokud máte nová okna, nezapomeňte co nejdříve strhnout ochranné pásky.

Pokud jde o čisticí prostředky, můžete použít speciální, určené výrobcem přímo na okna a rámy, nebo můžete také zředit prostředek na nádobí. Rozhodně se však vyhněte takovým prostředkům a pomůckám, které by mohly sklo a rám poškrábat (abrazivní čisticí prostředky, drátěnky a podobně).

Fotografie: Freepik

Péče o kovové součásti oken

Pozornost je potřeba čas od času věnovat také kovovým součástem oken, které zajišťují jejich optimální funkci. Alespoň jednou za rok je dobré promazat je olejem, nejlépe silikonovým.

Fotografie: Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]