Naučte se zužitkovat vaječné skořápky mnoha způsoby

Chováte u svého domku slepice na vajíčka a nevíte, jak následně zužitkovat vaječné skořápky? Pak pro vás máme skvělé tipy. Možností je opravdu několik, stačí si jen vybrat. Vaječné skořápky totiž obsahují mnoho minerálních látek, které v mnoha ohledech pomohou.

Tipy na zužitkování vaječných skořápek

Zde je několik velmi užitečných vychytávek, díky kterým skořápky od vajíček skvěle zužitkujete:

  • Jako hnojivo na rostliny: jak již bylo zmíněno výše, vaječné skořápky obsahují mnoho minerálů a stopových prvků, mezi které můžeme zařadit například měď, vápník, křemík a zinek. Proto prospějí i vaší zeleni v podobě přírodního hnojiva. Použít skořápky lze přímo promísením se substrátem, musí být ale jemně pomleté, nebo je necháte asi den louhovat ve vodě, a pak svou zeleň zaléváte.
  • Jako mini květináč na sazenice: do celistvých vaječných skořápek lze také navrstvit substrát a zasadit semínko jakékoliv rostliny (nejčastěji zeleniny). Poté necháte rostlinu vyklíčit a vyrůst, což by mělo být o poznání rychlejší, díky minerálně obohacenému květináči ze skořápky.
  • Jako přírodní bělidlo na bílé prádlo: vaječná skořápka dokonce pomůže vybělit i zašlé bílé prádlo. Postačí ji vložit do plátěného sáčku, pečlivě uzavřít a vhodit do bubnu pračky. Následně spustíte klasický prací cyklus. Skořápky by měly podpořit vybělení oděvu.
  • Jako čistící prostředek na kuchyňské nádobí: perfektně pomohou vaječné skořápky i s uplývajícími nečistotami na nádobí, zejména pak u plechu na pečení. V tomto případě do něj postačí skořápku vložit, napustit trochu vody a dát na chvíli do trouby. Nečistoty byste pak měli snadněji odstranit.

Vaječné skořápky podpoří i krásnější pleť

Čisté vaječné skořápky pomelte na jemný prášek a smíchejte s jedním vaječným bílkem. Poté směs naneste na obličej a nechte působit až do zaschnutí. Nakonec pleťovou masku smyjte teplou vodou. Tato zkrášlovací procedura podpoří krásu vaší pokožky díky obsahu minerálních látek a rovněž nahradí i v obchodě kupovaný peeling.

Blahodárný nápoj s pozitivními účinky

Z vaječných skořápek velmi jednoduše připravíte i pro organismus velice prospěšný nápoj. Postačí je najemno rozemlít (potřebovat budete množství asi 5 gramů), smíchat s litrem vody, nechat odstát alespoň pět hodin a poté vypít. Výluh by měl podpořit zdraví vašeho cévního systému a celkově vaše tělo ozdravit.

Na ucpané odpady

Nemáte po ruce speciální čistící prostředky, které uvolní ucpaný odpad? Pak můžete vyzkoušet i jemně mleté vaječné skořápky, zalité vroucí vodou. Mají identickou schopnost odstranit mastnotu a nečistoty z odpadních trubek, jako kupované přípravky do odpadů. Skořápky jsou skutečně velice užitečné, proto je nevyhazujte, ale zkuste efektivně použít třeba výše zmíněnými radami.

Fotografie: Pixabay, Freepik

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]