Nejčastější chyby, které dělají mladí rodiče při výchově dětí

Nastávající rodiče musí zvládnout mnoho. Rodičovství se zkrátka nelze předem naučit. Můžete sice studovat obsáhlou literaturu, která se bude specializovat na výchovu dětí, víc vám dá ale samotný reálný život. Výchova dětí není snadná disciplína. Často rodiče vychází z výchovných modelů, které dostali oni sami v dětství. Podstatný je ale individuální přístup, každé dítě totiž může vyžadovat jiné metody výchovy.

Přesná pravidla, jak se k potomkovi chovat prostě neexistují. Je však dobré se pár momentům vyvarovat, vyhnete se tak komplikacím. Ty mohou postihnout především pak mladé rodiče, kteří tápou a dostávají se do úzkých kvůli své neznalosti a absenci zkušeností.

Čemu se při výchově dětí lépe vyhnout?

Jsou některé momenty v životě, kdy si vlastně nemusí rodiče vůbec uvědomovat, že ony konkrétní činnosti mohou dítěti spíš uškodit. Jaké to jsou?

  • Lechtání: smích dítěte je automatickou reakcí, ne vždy se mu ale lechtání musí líbit. Především pak pro malé děti, které ještě neumí mluvit se lechtání může jevit jako nepříjemné, až bolestivé, ale rodičům to nedokážou zkrátka říct. Při dlouhodobém lechtání se dle odborníků může dokonce u malého dítěte objevit takzvaný stresový reflex. Nevhodné je potomka lechtat hlavně tehdy, kdy je ospalý, nebo hladový.

  • Objemné množství hraček v dětské postýlce: určitě je důležité, aby dětská postýlka byla vybavená pohodlnou, a hlavně pro dítě zdravou matrací, na to z větší části rodiče pamatují. Na co se ale zapomíná je to, že by v postýlce nemělo být mnoho plyšových hraček. Ty mohou ohrožovat především pak dýchání malých dětí, když usnou v nevhodné poloze. Mobilní závěsné hračky by pak měly být umisťovány dále od obličeje dítěte. Zhruba 30 až 50 centimetrů.
  • Rozsvícené světlo u postýlky během nočního spánku: k spánku potřebuje člověk obecně temné prostředí, aby byl zdravý. Proto i slabé světlo může vaší ratolesti škodit. Zhasínejte tedy všechny lampy, když je noc. Pakliže má dítě strach z usínání ve tmě, můžete do doby, než usne tlumené světlo rozsvítit, volte spíš teplejší odstíny. Modré světlo je zcela nevhodné.
  • Dlouhodobé krmení lžičkou: je jasné, že ty nejmenší děti se nedokážou najíst ještě samy, je však nutné zhruba kolem šestého měsíce věku ratolest směřovat k tomu, aby již jedla sama. Odborníci na výživu tvrdí, že děti, které jsou krmené i po půl roce jejich života stále rodiči mají větší tendence trpět nadváhou, nebo obezitou.

 Chůze na boso je pro dítě přínosná, pozor ale na povrch

Mnoho ortopedů a fyzioterapeutů se shoduje na tom, že chůze na boso je pro malé dítě bezesporu přínosná. Rodiče by ale měli zbystřit co se týká povrchu. Ne každý je totiž na bosou chůzi vhodný. Nevhodnější je chůze po jemném písku, trávě, nebo hladkých kamenech. Doma v bytě na laminátové podlaze se na boso chodit nedoporučuje. Může to totiž zatížit chodidla vašeho potomka.

Fotografie: Freepik, Pixabay

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]