Čas od času každého z nás potrápí nafouklé břicho, což je nepříjemné a vcelku obtěžující. Níže proto přinášíme výběr čajů, které vám pomohou nadýmání odbourat.
V současné době se stále častěji setkáváme s různými podobami intolerance na rozličné potraviny. Důsledkem potravinové intolerance (alergie) je velice často nafouklé břicho, které je značně omezující a nepříjemné. Ale nebojte, pokud vás čas od času potrápí nadýmání, automaticky to neznamená, že nějakou potravinovou alergií trpíte. Pravděpodobně jste jen snědli něco (namátkou třeba cibuli, mléko, luštěniny nebo květák), co ve vašem těle vyvolalo odezvu ve formě zvýšené tvorby střevních plynů, od nichž vám účinně pomohou vybrané čajové směsi.
Pijte čaj a hýbejte se
Vzpomenete si, kdy jste měli naposledy pocit nafouklého břicha? A vzpomenete si, co jste dělali, abyste si od tohoto pocitu ulevili? Pravděpodobně jste si vzali nějaký prášek, což je asi nejběžnější řešení střevních problémů. Ovšem není to vždy nutné a rozhodně se to nedá označit za správné. Léky by se měly konzumovat ideálně pouze tehdy, kdy to doporučí lékař. Každý lék ovlivňuje lidské tělo a ve vzácných případech to může vést ke vzniku nových problémů (viz příbalové letáky).
Mnohem optimálnější řešení tohoto problému je sázka na přírodu. Jako prevence je vhodná pravidelná alespoň 20minutová chůze, kterou se střeva přirozeně rozpohybují. Při akutních problémech se zažíváním můžete vyzkoušet některý z doporučených čajů. Čajovou klasikou je kmín s lékořicí, který je doporučovaný i v lékárnách. Kmín účinně snižuje nadýmání a lékořice podporuje trávení. Pokud ale trpíte vysokým tlakem, nahraďte lékořici fenyklem, který má obdobné vlastnosti.
O svůj organismus pečujte komplexně
Jak jsme zmínili, při střevních potížích se doporučuje pít i odvar z fenyklu, který uvolňuje střevní svalstvo, a je tak prevencí proti křečím a nadýmání. K fenyklu můžete přidat koriandr, protože ten zase redukuje patogenní bakterie v zažívacím traktu.
Další kombinací je směs máty, pampelišky a břízy. Takto připravený čaj stimuluje a celkově zlepšuje trávení. Jako poslední příklad uveďme čaj ze zázvoru, verbeny a fenyklu. Verbena pomáhá čistit střeva a zázvor zmírňuje projevy nadýmání.
Abyste problémům s nadýmáním účinně předcházeli, doporučuje se pečovat o organismus komplexně, tedy nesoustředit se jen na omezení následků, ale zjistit a eliminovat příčinu. Je proto doporučené jíst vyváženou stravu bohatou na vlákninu, která přirozeně podporuje zdraví zažívacího systému, dostatečně pít či důkladně žvýkat – spolykáte tak méně vzduchu a navíc velké kusy jídla při průchodu zažívacím traktem kvasí, čímž vzniká nadbytek střevních plynů. Měli byste omezit sycené limonády a smažené potraviny. Jíst byste rovněž měli pravidelně a ne jen tehdy, když máte hlad.
Zdroj: Healthline