Nejnadýchanější domácí chléb: Díky tomuto snadnému a rychlému receptu už půl roku chléb nekupuji

Kynutý chléb

Většina domácností se nebrání pravidelné konzumaci pečiva, mnoho z nich ale volí to kupované, protože se jedná o snadnější cestu. Není to však cesta k chutnějšímu produktu.  

I přesto, že se to tak na první pohled nezdá, příprava domácího chleba je velmi jednouchá. Jeho základem je kynuté těsto, které u mnoha žen vzbuzuje obavy, pokud ale víme jak na něj, není zapotřebí se jeho přípravy děsit. Kynuté těsto potřebuje čas, na přípravu ale náročné není. Díky jednoduchému triku se tento proces dá i urychlit, nezabere tak klasické hodiny, ale pouze 30 minut.

Ingredience potřebné na přípravu domácího chleba:

  • 600 gramů pšeničné mouky
  • 80 gramů cukru
  • 70 gramů másla pokojové teploty
  • 400 mililitrů vlažného mléka
  • 7 gramů sušeného droždí (1 balení)
  • 20 mililitrů oleje
  • 1 vejce
  • 1 polévková lžíce octa
  • 1 lžička soli

Základem kynutého těsta je pořádný kvásek

Nejprve si vezmeme mléko, které je vlažné. Do nádoby, v níž se mléko nachází, postupně přidáme sůl, cukr a vejce. Tuto směs promícháme a přidáme také sušené droždí. Po dobu deseti minut necháme směs pracovat tak, aby nám mohl vzejít kvásek. Ve velké misce si poté zaděláme na těsto, a to za pomoci proseté mouky, kterou smícháme se zbylými surovinami, kromě másla.

Zapečený chléb s mletým masem

Tyto křupavé a přitom jemné chlebíčky jsou mým esem v rukávu během mnoha líných večerů

Kynutý chléb

Těsto hněteme, dokud není pružné

Pokud se nám připravované těsto zdá příliš řídké, můžeme k němu přidat ještě lžíci mouky. Jakmile máme těsto pružné, ale zároveň nadýchané konzistence, přendáme si jej na vál. Přidáme máslo a vytvoříme placku. Její povrch potřeme octem a opět těsto propracujeme. Těsto odložíme na teplé místo a necháme 30 minut kynout.

Kynutý chléb
Fotografie: Pexels

Chuť octa se ztratí, jeho vlastnosti jsou ale k nezaplacení

Těsto by během odpočinku mělo zdvojnásobit svůj objem. Jakmile se tak stane, přidáme k němu zbytek másla a opět prohněteme. Vytvarujeme požadovaný tvar chleba, který následně položíme na plech s pečicím papírem. Pečeme při 180 stupních zhruba 30 minut. Před samotným pečením je dobré povrch chleba potřít také žloutkem. Také jej můžeme dozdobit oblíbenými surovinami – mákem, kmínem nebo sezamovými semínky.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*