Odborníci odhalili, zda zvířata a domácí mazlíčci dokáží vytušit, zda přichází jejich čas

Fotografie: Pixabay

Chápou zvířata a domácí mazlíčci pojem smrti? Více než to, sloni truchlí při ztrátě člena stáda, velryby a delfíni plavou v kruhu okolo mrtvého těla a dotýkají se jej ploutvemi. Na smrt reagují zvířata různým způsobem, ale podle vědců je zřejmé, že dokáží vnímat ztrátu a je pro ně důležité i rozloučení, obdobně jako pro lidi. Zjistěte, zda zvířata, potažmo domácí mazlíčci, dokáží vycítit také svůj vlastní skon.

Zvířata smrt vnímají pomocí emocí

Biologové a veterináři se při své práci setkávají často se situacemi, kdy ostatní členové stáda nebo hejna se loučí s umírajícími druhy. Obdobně k tomu dochází při uspávání zvířat veterinářem, kdy druhé zvíře dokáže umírajícího utěšit, položit na něj packu nebo jiným způsobem vyjádřit, že se svým přítelem sdílejí bolest a odchod.

U žiraf bylo dokonce pozorováno, že samice, která přijde po porodu o mládě, protože na něj zaútočí lvi nebo jiní predátoři, se loučí s ostatky olizováním a truchlí navzdory nebezpečí, které jí hrozí. Dokonce se přidávají v těchto chvílích i ostatní samice.

Fotografie: Pixabay

Rituály na rozloučenou

Právě emoce a jasně vyhraněné rituály na rozloučenou potvrzují domněnku vědců, že zvířata ztrátu a smrt do jisté míry chápou. U psů je časté vytí u těla zemřelého druha, kytovci, delfíni a kosatky krouží v kruzích po dlouhou dobu než se rozloučí.

Rituální rozloučení provádějí také sloni, kteří chodí v kruhu okolo mrtvého zvířete a dotýkají se jej choboty. Straky pletou svým mrtvým věnce z trávy.

Fotografie: Pixabay

Šimpanzi nebo gorily dokonce odmítají své mrtvé druhy vydat ošetřovatelům v ZOO, bylo dokonce pozorováno, že gorily se pokoušejí o jistý druh pohřbení, což dokazuje abstraktní myšlení a chápání smrti jako takové. Dokáží však zvířata také tušit svou vlastní smrt?

Čas opustit svého pána

Jak je tomu s tušením o vlastním konci, dokáží zvířata vycítit svou vlastní smrt? Podle mnohých chovatelů ano, protože milovaní mazlíčci se najednou stahují od lidí a choulí se dovnitř ve svém pelíšku nebo naopak vyžadují více pozornosti, což může souviset se zhoršujícím se zdravím.

O blížící se smrti spekulují také vědci u kytovců a velryb, které nacházejí každoročně smrt na mělčinách. Jedná se opravdu o nehody nebo zvířata tušící svůj konec život tímto způsobem ukončují? Vědci nejsou zajedno, ale mnoho příběhů dokazuje, že zvíře dokáže „počkat“ se smrtí na milovaného pána, který je na služební cestě nebo vyžadují péči, která značí blížící se konec.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]