V některých zemích se již objevil nový kmen koronaviru. Dle vědců však nejde o nic neobvyklého, protože viry obecně mutují. Pojďme si tedy říct, jak se konkrétně liší příznaky nemoci covid-19, které způsobuje mutantní verze koronaviru. Dle vědců totiž existují drobné nuance.
Nový kmen koronaviru a jeho popis
Nově objevená verze koronaviru s názvem VUI 202012/01 obsahuje dle zjištění genetickou mutaci zvanou „spike“. Ta by měla být dle vědců hlavní příčinou rychlejšího šíření mezi lidmi, než tomu bylo v předchozím případě. První případy tohoto viru byly zaznamenány na jihovýchodě Anglie. Tohle zjištění záhy způsobilo téměř paniku v ostatních částech planety. Dle dostupných informací má nový kmen koronaviru až 17 verzí mutace.
Běžné příznaky nemoci covid-19 a projevy, které způsobuje nový kmen koronaviru
Nyní již několik měsíců známe běžné příznaky nemoci covid-19. Mezi ně můžeme zařadit horečku, suchý kašel, bolesti v krku, rýmu a ucpaný nos, únavu, infekci v trávicím ústrojí (průjmy, nevolnosti), nebo ztrátu čichu a chuti. Nová varianta koronaviru se však liší v několika bodech, co se týká projevů nemoci.
Nemocní mohou zaznamenat
- dýchací problémy
- celkovou zmatenost
- přetrvávající bolest na hrudi
- zvýšenou únavnost a ospalost
- namodralé rty a obličej
Jak nebezpečný je nový kmen koronaviru?
Výsledky studie provedené v Anglii tvrdí, že nový kmen koronaviru může způsobit větší počet úmrtí, než je tomu nyní. A protože se šíří rychleji, pravděpodobně je schopný i zahltit zdravotnické systémy (přeplnění nemocnic).
Kromě jiného se zjistilo, že nový mutantní vir se nevyhýbá zdaleka ani dětem. Zatímco běžný koronavirus způsobuje mírné příznaky u těch nejmenších, ten nový může zanechat následky. Také jsou děti stejně rizikoví jako dospělí, co se týká nákazy.
Jak si počínat, pokud máte podezření na onemocnění koronavirem?
Ať už onemocníte běžnou verzí koronaviru, nebo tou mutantní, je vždy důležité telefonicky kontaktovat svého lékaře a poradit se s ním na dalším postupu. Zpravidla vás budou čekat testy a pokud se prokáže pozitivita, musíte být v karanténě minimálně deset dní.
Důležité je rovněž dezinfikovat zvýšeně prostory v bytě i ruce a nosit případně roušku ve společných prostorách (pokud jsou ostatní členové rodiny zdraví). Vhodná je separace od rodiny do samostatného pokoje. Při bolestech hlavy a svalů se doporučují běžná analgetika a také klid na lůžku.