Pečené sýrové placky dokonalé ke svačině či večeři

Ne všechny dobré recepty musejí být drahé a náročné. I ze základních surovin připravíte přímo harmonii chutí a vydatné jídlo. 

Každodenní vymýšlení večeře nebo svačiny, dokáže potrápit nejednu hospodyňku. Omrzely vás polévky, namazané rohlíky, chleby či to, co zbylo z obědu? Připravte vaší rodině sýrové placky, po kterých se jen zapráší. Recept je jednoduchý, rychlý, a navíc i velmi levný. Placky lze jíst samotné, ale i jako příloha ke grilovanému masu nebo k nějaké opečené uzenině. 

Připravte si tyto ingredience

  • 300 g hladká mouka
  • 250 ml vlažná voda
  • 200 g eidamu nebo goudy
  • 0,5 lžičky sušeného nebo půl čerstvého droždí
  • 1 ČL cukru
  • 0,5 ČL soli
  • 1 ks vejce vel. M
  • 2 PL rostlinného oleje
  • mák, sezam, lněné semínko na ozdobu

Příprava sýrových placek

Ze všeho nejdříve je nutné připravit dokonalý kvásek. Ten uděláte tak, že nasypete cukr do menší misky a k němu dáte půlku čerstvého droždí. Nyní si vezměte vidličku a obě suroviny rozmačkejte a míchejte, aby vznikla hladká kaše. Poté droždí zasypte jednou čajovou lžičkou mouky a zalijte trochou vlažné vody. Odložte na teplejší místo a nechte vzejít kvásek.

Pokud používáte sušené droždí, nasypte cukr do misky, na něj droždí a zalijte obě suroviny trochou vlažné vody. Pozor! U obou droždí dbejte na to, aby voda nebyla moc teplá, stačí opravdu mírně vlažná. Jakmile vám vzejde kvásek, připravte si mouku, kterou prosejete do hlubší míse. Nádoba by měla být alespoň třikrát větší než těsto.

Další postup a pečení

Prosátou mouku smíchejte s kváskem, olejem a zbytkem vody. Těsto můžete dát do kuchyňského robotu, nebo hníst pomocí vařečky. Pokud těsto mícháte ručně, zpracovávejte jej alespoň deset minut. Jakmile se ingredience spojí, vytáhněte si těsto na pomoučněný stůl a hněťte rukama. Těsto vraťte do míse a přikryjte ho utěrkou nebo nejlépe potravinářskou folií. 


Nyní jej nechte na dvacet až třicet minut kynout. Mělo by až dvakrát zvětšit svoji velikost. Vykynuté těsto rozdělte na čtyři části a z každého z nich vytvořte placku vysokou půl centimetru. Těsto přeneste na plech vyložený pečícím papírem, potřete rozšlehaným vejcem a posypte strouhaným sýrem.

Doporučujeme sýrem nešetřit. Poté přidejte semínka a vložte do předem předehřáté trouby na 180 °C. Placky se pečou přibližně 15-20 minut. Jakmile budou hotové, přikryjte je čistou látkou a nechte vychladnout.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]