Pohled na ležící maminku na podlaze vyrazil 5leté Leničce dech. Během 10 vteřin se zachovala ukázkově

Fotografie: Michal Maňas / Creative Commons / Attribution 4.0

Na tísňovou linku se ozvala pětiletá Lenka z Wyszemborku ve Varmsko-Mazurském vojvodství. Potřebovala pomoci pro svou matku, která ztratila vědomí.

„Dobré ráno, paní, protože moje matka má malé dítě a moje matka leží tady v koupelně.“ Právě tato slova slyšela v telefonu dispečerka záchranné služby. Její matka Adrianna Trzcińska ztratila v koupelně vědomí a nejevila žádné známky života. Až do příjezdu záchranářů se malá Lenka starala i o svého mladšího brášku Tymona, kterému je 11 měsíců. „Srdce mi puká pýchou, jsem z přístupu své dcery naprosto nadšená,“ dodala poté její maminka. Jak všechno probíhalo?

Dcera v roli záchranáře

„Naučila jsem jí, jak má zavolat na tísňovou linku a sehnat pomoc, protože jsem už předtím měla zdravotní potíže,“ dodává Adrianna. „Lenku i jejího ročního brášku vychovávám sama. Protože jsem se bála o miminko, musela jsem ji naučit, jak se zachovat právě v takové situaci.“ Jak uvedl web Fakt, je to všechno kvůli přemíře povinností, přepracování a také dehydrataci těla, uvedla maminka. „Všechno skončilo dobře díky dceři a mému telefonu.“

Až do příjezdu záchranné služby odpovídala Lenka zcela věcně na dispečerovy dotazy. Zachovala tak v klíčové situaci naprosto chladnou hlavu, což by byl těžký úkol i pro mnohé dospělé. Není tedy divu, že její chování bylo následně oceněno. Okresní policejní velitel a starosta obce Mrągowo Adrianně srdečně poblahopřál právě k takové dceři. Podle Pauliny Karo z místní policie si velké uznání zaslouží také přístup maminky, která dítě naučila klíčové dovednosti.

Vyhodnocení situace

V těchto případech je ovšem důležité také vyhodnocení hovoru dispečerem. Pokud totiž zaslechne dětský hlásek, může to považovat za omyl nebo žert. Není nic zvláštního, když dítě dostane na hraní telefon rodiče a provede s ním nějakou hloupost. V tomto případě naštěstí pracovník linky 112 rychle vyhodnotil, že na druhé straně se opravdu děje něco závažného. Není to první případ, kdy se SvětKreativity zmiňuje o záchraně života skrze dítě.

3leté děvče zachránilo mladší sestru vteřiny před utonutím v bazénu. Video se stalo internetovou senzací

nouzová situace záchrana
Fotografie: Pixabay

Záchrany života jsou na denním pořádku, neobvyklou směnu zažil třeba řidič míchačky Jeff Hanus kousek od Chicaga. Po cestě si dle CNNiPrima všiml ženy, která vystoupila z auta a podivně gestikulovala. Bylo jasné, že nemůže popadnout dech. Jeff tedy pohotově zakročil a použil známý Heimlichův chvat. Dle svých slov se tento zákrok naučil poté, co se udusil jeho velmi dobrý kamarád. „Byl to prostě instinkt, nebylo vůbec o čem přemýšlet,“ reagoval pak skromně na dotazy novinářů.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]